Силви Кирилов не вижда източване на клинични пътеки
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2

Здравният министър нарече смесването на пътеки за пациентите в болниците "административен трик"
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов застана твърдо зад позицията, че клиничните пътеки в болниците не могат да бъдат инструмент за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това стана ясно от негово интервю пред Българската национална телевизия (БНТ).
"Моето лично мнение като лекар е, че клиничната пътека не е финансов инструмент, тя е стандарт за качество", заяви категорично министър Кирилов.
Проблемът с финансирането
Здравният министър призна съществуването на случаи, при които пациенти се лекуват по различни от първоначално определените пътеки, но обясни механизма зад това явление. "Има клинични пътеки, които не са достатъчно остойностени. Хората, които отиват на тази процедура, не страдат само от това заболяване, а имат и придружаващи, които изискват допълнителен ресурс", поясни Кирилов.
Биомаркери и достъпност
Важна новост е решението НЗОК да поеме финансирането на биомаркерите, което според министъра ще направи ранната диагностика достъпна за повече пациенти. Той допълни, че въпреки възможния недостиг на средства, опитът от тази година ще позволи по-точно прогнозиране на необходимия ресурс за следващата.
Кадрови въпроси
"Не леглата решават проблемите на здравеопазването, а кадрите", подчерта Силви Кирилов, отхвърляйки идеята за задължително обвързване на младите лекари със служба в България. "Не мисля, че по този начин ще ги задържим. Трябва да създадем условия, при които сами да поискат да останат", категоричен бе министърът.
Мерки срещу недостига на онкологични лекарства
Министерството предприема конкретни стъпки за справяне с недостига на онкологични медикаменти. Сред тях са определянето на самостоятелен бюджет в Закона за бюджета на НЗОК за 2025 година и удължаването на периода за преразглеждане на цените на базови онкологични лекарства от 6 на 24 месеца.
Въздушна медицинска помощ
До 28 февруари вторият медицински хеликоптер ще бъде базиран край Сливен, съобщи още министърът. Очаква се до края на март да пристигне третата машина, а до края на годината страната ще разполага с общо пет въздушни линейки.
Докладвай този коментар за нередност
×Stoian: Източват много яко касата,особено Медика,льжат и мамят ,мафиоти които са за затвора.
Докладвай този коментар за нередност
×Anton : Този е кьорав,или хитър мошеник,гангстер от мафията,той не виждал,не разбрал..... престъпници