Д-р Георги Попов: Има ръст на заболелите от гастроентерит, който е силно заразен
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1

Заболяването представлява възпаление на стомаха и червата
С настъпването на по-топлото време броят на пациентите със стомашно-чревни инфекции в УМБАЛ-Пловдив е нараснал с 20 процента. Това сподели д-р Георги Попов от Трето вътрешно отделение по Гастроентерология на лечебното заведение, цитиран от БГНЕС.
"Най-характерен е гастроентеритът, представляващ възпаление на стомаха и червата, изразяващ се с температура, втрисане, гадене, повръщане, диария, коремни спазми. Причинява се най-често от вируси или бактерии. Също като грипния вирус микроорганизмите, които причиняват гастроентерит, са сезонни, поради което се наблюдава зачестяване през определени периоди на годината," поясни специалистът.
Д-р Попов подчерта, че гастоентеритът е силно заразен и се разпространява чрез контакт със заболели хора, замърсена храна или вода. Обикновено тези инфекции са самоограничаващи се и отшумяват за няколко дни - до 7-10 дни.
Лечение и превенция
Медикът обърна внимание, че антибиотиците не влияят върху вирусните причинители на заболяването. Тъй като няма специфично лечение, се препоръчва постелен режим, прием на достатъчно количество течности и избягване на напитки и храни, които допълнително дразнят стомаха - алкохол, кофеин, млечни продукти, захарни изделия, люти храни и такива с високо съдържание на мазнини.
Препоръчително е да се консумират леки храни като банани, ябълков сок, хляб, ориз и картофи. При тежки симптоми може да се наложи прием на противодиарийни и антиеметични лекарства за намаляване на диарията и повръщането. Използването на пробиотици може леко да редуцира продължителността на разстройството.
Всички възрастови групи са засегнати, като най-уязвими и рискови от усложнения са кърмачета, малки деца, хора в напреднала възраст и такива с имунен дефицит и хронични заболявания.
Кога да потърсите лекарска помощ
Алармиращи симптоми, които налагат търсене на медицинска помощ, са: продължителност на оплакванията над седмица, поява на кръв и/или слуз, гной в изхожданията, черни изпражнения, много силна коремна болка, непрекъснато повръщане, невъзможност за задържане на течности, изразена дехидратация, температура над 38 градуса, наличие на хронично възпалително чревно заболяване.
"При нас сме имали случаи на млади пациенти с изразена дехидратация и насложена бактериална инфекция, налагащо по-сериозна лекарска намеса с комплексна терапия с антибиотици, венозна рехидратация и продължителен болничен престой," сподели д-р Попов.
Предупреждение за празничните дни
Специалистът предупреди за повишен риск от разпространение на инфекции по време на предстоящите празници: "С предстоящите празници ще има струпване на повече хора и опасността да се увеличат още повече случаите на такива инфекции е по-голяма. Освен това трябва повишено внимание при консумацията на яйца, месо и други храни с цел избягване на хранителни натравяния."
Д-р Попов акцентира и върху сериозния проблем с ненужната употреба на антибиотици, която може да доведе до "дисбиоза" - състояние, при което се убива част от полезната микрофлора в стомашно-чревния тракт и се освобождава място за патогенни микроорганизми.
Докладвай този коментар за нередност
×Първо кажете: Че ВРЕДНИТЕ ХРАНИ внесени от ЕС са толкова полезни за нас,че получаваме висока смъртност!ТОВА БАБХ И РЗИ НЯМА ДА ВИ ГО КАЖАТ,ЗАЩОТО СА ПОРЕДНАТА ЕВРЕЙСКА ИНСТИТУЦИЯ, ИЗБИВАТ НИ КАТО ПИЛЦИ И НИ ЛЪЖАТ,ЧЕ НЕ Е ТАКА!