Военната болница и Симовата мелница изчезват завинаги
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 8
Жилищни комплекси изместват емблематични сгради в центъра на Русе
На мястото на две знакови за Русе сгради ще се издигнат нови жилищни комплекси. Терените на бившата Военна болница и историческата Симова мелница (по-късно мелница "Алемит") вече са в процес на подготовка за мащабно строителство, което ще промени облика на съответните градски зони, предаде "Русе Медиа".
Бившата Военна болница, която беше продадена на търг още през 2017 година, понастоящем е в процес на активно разчистване. Имотът с площ от 18 859 квадратни метра, включващ 16 сгради, беше придобит за малко над 14 милиона лева от "Дип Инвест ООД – Русе" – дружество със съдружници "Мегахим" с 43%, "Роан 90" с 14% и карловската фирма "Агрима инвест" с 43%.
След период на застой, който продължи няколко години, в момента собствениците са започнали събарянето на старите постройки. Според плановете им, на това място ще бъде изграден жилищен комплекс с няколко сгради. Предстои извършването на геоложко проучване и стартиране на процедурите по проектиране и получаване на необходимите разрешителни за строеж.
Аналогична съдба очаква и другата историческа постройка - Симовата мелница. На кръстовището между булевард "Цар Освободител" и булевард "Христо Ботев", където се намира имотът, ще бъде построена многоетажна жилищна сграда с магазини и гаражи. Собственикът на терена е "ВИВТ" ООД.
По оградата на имота вече са поставени рекламни пана, чрез които агенция предлага бъдещите апартаменти и магазини за продажба "на зелено". Налице е и издадена заповед от заместник-кмета Здравка Великова за разрешение за изработване на Подробен устройствен план с изменение на плана за застрояване, като статутът на зоната се променя от средноетажно на високоетажно строителство.
Трансформацията на тези два обекта бележи края на съществуването им като част от градската история на Русе и началото на нов етап в развитието на съответните квартали.






















