Германия въвежда нов модел за доброволна военна служба

0
Задължителната повинност остава опция, ако доброволният модел не привлече достатъчно кандидати
Задължителната повинност остава опция, ако доброволният модел не привлече достатъчно кандидати Снимка: АП / БТА

Задължителната повинност остава опция, ако доброволният модел не привлече достатъчно кандидати

Германия планира да въведе нов модел за доброволна военна служба до края на настоящата година, съобщи министърът на отбраната Борис Писториус, цитиран от ДПА.

Според информацията, публикувана в БТА, Писториус е заявил: "След като законодателният процес приключи, ние може да започнем да приемаме и обучаваме първите наборници". Министърът очаква около 5000 нови военнослужещи да постъпят на служба през тази година.

Представителят на Германската социалдемократическа партия подчерта, че основните дейности по въвеждането на новия модел са били извършени през последните месеци. Прилагането на правилата ще започне бързо след като новото федерално правителство встъпи в длъжност.

Коалиционно споразумение с консерваторите

ГСДП и консервативният блок Християндемократически/Християнсоциален съюз, оглавяван от Фридрих Мерц, постигнаха споразумение за коалиционно правителство тази седмица. Очаква се Писториус да запази поста си като министър на отбраната.

"Смятаме, че един атрактивен модел за военна служба ще привлече достатъчно доброволци", споделя Писториус. Той обаче допълва: "Ако в даден момент се окаже, че нещата не стоят така, тогава ще трябва да решим дали да въведем задължителна военна повинност за младежите".

История на военната повинност в Германия

Задължителната военна и гражданска служба в Германия беше отменена през 2011 година, след като действаше 55 години. Въпреки това, законът, който позволява наборна военна служба за мъжете, остава в сила и може да бъде активиран при извънредни ситуации.

Според плановете, новият модел ще започне да функционира още тази година. Социалдемократите и консерваторите са постигнали съгласие за увеличаване на числеността както на редовната армия, която в момента наброява 180 000 мъже и жени, така и на резервистите.

Министърът предупреди, че Бундесверът вече не разполага с капацитета, който е имал преди 30 години, и изпитва недостиг на легла, казарми, инструктори и оборудване.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Една ракия, моля!
- Господине, тук е МакДоналдс!
- Оф, добре... Една МакРакия, моля!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари