БЛС: Бюджетът на НЗОК дискриминира болничната помощ
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1

Д-р Валери Веселинов: Намаляването на цените на клиничните пътеки при преразход ще влоши качеството на медицинската помощ
Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не е бил предварително съгласуван с Българския лекарски съюз (БЛС) и останалите участници в договарянето, като от съсловната организация нямат официално становище по въпроса. Това сподели заместник-председателят на Управителния съвет на БЛС д-р Валери Веселинов в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".
Според д-р Веселинов в бюджета на здравната каса е заложена "изключително рестриктивна и дискриминационна мярка" спрямо болничната помощ, която предвижда автоматично намаляване на цените на клиничните пътеки при преразход от над 3%.
"Тази мярка е дискриминационна, защото е само за болнична помощ. Тя е крайно несправедлива, защото до момента никъде не е казано какви са принципите на остойностяване на клиничните пътеки, къде, колко и как се изчислява. По този начин българските пациенти ще получат по-малко и не толкова качествена медицинска помощ", заяви заместник-председателят на БЛС.
Недофинансиране, а не преразход
Експертът подчерта, че не е коректно да се говори за преразход, а по-скоро за недостиг на средства и недофинансиране на сектора. Той обясни, че зад отчетената дейност стои реално свършена работа и лекувани пациенти.
"Още повече че болнична помощ влиза в сегашния бюджет със 146 милиона лева неразплатени дейности. Това означава, че от увеличението в болнична помощ от 500 и няколко милиона де факто около 300 вече са похарчени. Когато се говори за увеличение на бюджет, би следвало да се коментира касовото изпълнение на бюджета предходната година", подчерта д-р Веселинов.
Липсващи разчети и нереалистични изисквания
Д-р Веселинов изтъкна, че дейностите в болничната и доболнична помощ никога не са били правилно остойностени, което създава сериозни проблеми при планирането на финансирането.
"Никъде в цените за клинични пътеки няма разчет кое колко струва – колко са лекарствата, колко е трудът, колко са консумативите, колко са режийните разходи. Ако има разчети, че са ни необходими Х средства, а ние получаваме 0,6 от Х, тогава е ясно колко стига и колко не достига", поясни той.
В същото време остава изискването за поддържане на определени нива на възнаграждения на медицинския персонал, което поставя ръководителите на лечебните заведения в изключително трудна ситуация.
"Нали разбирате в каква чудовищна ситуация са поставени мениджърите на болниците, които са с намален бюджет, потенциално още един път намален през лятото и те трябва да осигурят това ниво на възнаграждения, заложено в договорените параметри?", коментира заместник-председателят на УС на БЛС.
Докладвай този коментар за нередност
×бат'Гойко: Ако Здравната каса не пилееше на поразия и безконтролно пари за болнична помощ, нямаше да никнат като гъби частни болници, които да усвояват тези средства. Да припомня, че шефът на Медика е с почти 100 000 кинта месечна заработка. От друга страна продължаваме да събираме пари за лечение в чужбина, което ме навежда на мисълта, че крайно време е и в Касата и болниците да има разстрели и конфискации.