Ще слагаме емигрантски жилетки, докато не сложим жълтите
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Данъчна реформа, насочена към по-справедливо облагане за огромното мнозинство от хората в България и осъзнаване на реалния интерес от страна на същото това мнозинство, са остро необходими у нас, ако искаме да спрем прехода към дъното.
Около тези изводи се обединиха участници и гости на дискусията "Как да вдигнем доходите веднага?", която се проведе в Русе.
Икономическите парадигми, които управляват България в момента, са отпреди световната икономическа криза, след която страната ни все още не е променила данъчната си политика и основните държавни политики, коментира журналистът от "Барикада" Ивайло Атанасов, който бе един от говорителите в рамките на третата среща от турнето "Да спрем прехода към дъното". Преди това обиколката, организирана от Сдружение "Солидарна България" и Колектив за обществени интервенции посети Велико Търново и Варна.
Икономическата наука извади изводите от тази криза и вече няма да срещнете сериозни икономисти, които да поддържат т.нар. "теория на просмукването", която се базира на допускането, че обществото е като пирамида и когато изсипеш мед на нейния връх, той потича надолу и стига до всички - колкото повече мед сипваш на върха, толкова по-богати стават всички, коментира Атанасов.
Вместо това икономическият консенсус вече е съвсем различен:
"Обществото прилича по-скоро на бутилка шампанско - когато я раздрусаш, върхът изхвърча нагоре, става пълна бъркотия, съдържанието отдолу изчезва напълно. Ние имаме такава данъчна система, която е еквивалентна на онзи човек от популярното в интернет клипче, който се разхожда из луксозен курорт и пръска скъпи бутилки шампанско - това правим вече повече от 10 години. Колкото по-скоро спрем и започнем да правим онова, което препоръчват дори институции като Европейската комисия и Международния валутен фонд, които едва ли могат да минат за левичарски, а именно - повече преразпределение, добре финансирни социални системи, по-високи прогресивни данъци (в нашия случай поне някакви) - толкова по-скоро ще започнем да приличаме на що годе нормална държава".
Преподавателят в Софийския университет "Св. Климент Охридски" доц. Тодор Тодоров констатира, че трудовият човек в България е един от най-безправните в Европа. Според него ситуацията у нас е такава, че бизнесът може да прави почти каквото си пожелае със своите служители. Отслабени са механизмите за борба за защита на труда, а причините според Тодоров са основно две: на първо място структурният проблем навсякъде по света, че съществува заговорът между политическата власт и бизнеса, между икономически и политически интереси, който работи срещу хората на труда.
"На второ място, в България има и още нещо - тук имаме симбиоза между политическа, икономическа и криминална власт - един организъм, който функционира заедно и произвежда политика, медии и т.н. В такава ситуацията е още по-трудна задачата да се защитят интересите на трудовите хора. Имаме почти феодални условия, срещу които е трудно т.нар. обикновен да се бори".
Основните проблеми според него се коренят в четири групи: данъчната система, която не е ефективна и не обслужва интересите на мнозинството; превръщането на България в рай за аутсорсинг и дестинация с "евтина работна ръка"; липсата на държавно участие в стратегически отрасли, което почива на мита, че "държавата е лош стопанин"; липсата на механизмите за съпротива.
Финансистът Константин Проданов съжали, че в родното обществено пространство рядко се говори за важните теми и почти не се допуска разговор за истинските проблеми, вълнуващи хората. "Проблемите ни са свързани с невъзможността да отговорим на два въпроса - как да произвеждаме продукт с висока добавена стойност, по устойчив начин и това да е продукт, който останалият свят иска и второ - как да преразпределяме богатството, създадено от обществото", каза той.
Как да произвеждаме за дълго време смислен национален продукт е въпрос, който не може да бъде решен само под влиянието на "невидимата ръка на пазара", което ни беше обяснявано 30 години. Идеята, че ако всеки действа сам за себе си това в крайна сметка ще донесе общо благодентствие, доведе до днешната ситуация - имаме структура на обществото и на икономиката, в която изглеждаме без шанс за измъкване от капана на бедността, коментира Проданов. Според него, за да се измъкнем се нуждаем се от по-активна роля на държавата.
Вторият въпрос е свързан с това как държавата да финансира тези свои действия и как да има по-справедлив и ефективен механизъм, в който мнозинство да вижда смисъл и да вярва. "В България през 2016-та година, в реално изражение, брутният вътрешен продукт спрямо началото на прехода е с 40% по-висок. Но реалните доходи в покупателна способност на човек в България от 1990-та до 2016-та не са се променили. Тоест, произвеждаме много повече, но ако погледнем на средно ниво, очевидно доходите не са мръднали. Този продукт в повече трябва да отива у някого и той отива в една малка група клептократи, една симбиотична върхушка на корпоративен и политически елит", обясни Проданов.
"Към края на миналата година 26 души в световен мащаб са притежавали толкова богатство, колкото по-бедните 3,5 млрд. души на планетата. Също миналата година на всеки 2 дни се е пръквал един нов милиардер, а богатството на милиардерите се е увеличило с един трилион долара за тази година. На по-бедната половина от населението по света богатството е намаляло с 11% през същата година. Най-богатият човек в света - Джеф Безос - притежава 112 милиарда и се чуди какво да прави парите си, като същевременно само 1% от неговото богатство е повече от здравния бюджет на Етиопия, която има 105 милионда души население. А пък работниците на "Амазон" уринират в бутилки, защото не могат да напуснат дори за такива нужди работното си място. Дори в античните времена не е имало такова натрупване на огромен ресурс в много малко на брой ръце, който ресурс отива не за обществено благо, а за показно потребление - яхти и лъскави коли, надуване на балони на финансовите пазари и пазаруване на политици и корумпиране на политическия процес.
Той предложи няколко мерки, зад които са обединени организаторите на срещите из страната - въвеждане на необлагаем минимум, въвеждане на прогресивно облагане, въвеждане на диференцирани ДДС ставки за стоки от първа необходимост и увеличение на максималния осигурителен праг, който в момента облагодетелства всички с доходи над този праг, които плащат процентно по-малка част от своите доходи, отколкото онези със заплати до 3000 лева.
Зад част от тези мерки в края на 2017-та година редица организации се обединиха и организираха подписка, която събра подкрепата на над 30 000 души и беше внесена в Народното събрание, но засега управляващите отказват да се съобразят, коментира председателят на Сдружение "Солидарна България" и икономически съветник в КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.
Тя обърна внимание на факта, че същите онези политици, които си играят със страховете на хората от мигрантската вълна, налагат на пазара на труда у нас внос на работници, които идват от още по-бедни държави и са още по-отчаяни от българските си колеги, което ги прави готови да работят за по-ниски заплати, а това задържа нивото на възнаграждения ниско за всички. Григорова подчерта, че това се случва под мантрата за "липса на работна ръка", но реалните факти и доклади показват, че няма недостиг на работна ръка, а има недостиг на достойно заплащане.
В момента бизнесът твърди, че иска "модернизиране" на Кодекса на труда, като под "модернизиране" разбира допълнително обезправяване на работниците. Предлагат се различни опасни промени в тази посока и обществото трябва да реагира, настоя Григорова. В противен случай, докато не сложим и в България жълтите жилетки, хиляди наши сънародници ще продължават тихомълком да обличат емигрантски жилетки.
Кирил Петков публикува резултатите си от наркотест
Кирил Петков публикува резултатите си от наркотест
Мафията се опитва да контролира границите на България
Премахнаха "виртуалната" опашка на Дунав мост
Володимир Зеленски: Руската армия загуби батальон...