Само бели пломби за децата и бременните
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Само бели пломби ще се слагат на децата и юношите до 15-годишна възраст, на бременните и на кърмачките.
Амалгамена сплав за тях няма да се допуска освен, ако зъболекарят не прецени, че това е възможно и се налага по медицински показатели.
Това ще важи от 1 юли, предвижда проекттонаредба за дейностите, които се осигуряват по линия на Националната здравноосигурителна каса, информира Монитор.
Хората между 65 и 69 години пък, ще имат право и на напълно безплатни ченета за сметка касата, те ще отпускат от 1 септември. До тази придобивка за пенсионерите у нас се е стигнало след продължителни преговори между Българския зъболекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса, която ще покрива на 100% новата стоматологична услуга, каза председателят на съсловната организация д-р Николай Шарков.
Зъболекарският съюз ще преговаря от догодина възрастовата група на хората, които имат нужда от цели протези да се разшири от 2019 година, допълни д-р Шарков. В бюджета на НЗОК за дентална помощ за тази година се отпуска още 1 млн. лева, като общата сума, с която касата ще закупи дентални дейности в полза на здравноосигурените, е 157 млн. лева. Идеята пенсионерите да получават безплатни протези не е нова. Те да им бъдат отпускани от 1 юли 2017 г. предвиждаше проектонаредба на служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев. Според нея те трябваше да бъдат предоставяни на хората от 65 до 75 години, но недостатъчно средства в бюджета на касата осуетиха това намерение.
Джипитата, както и до сега, се задължават да осигурят колега, който да поеме пациентите им. Това може да става, като сключат договор с друг общопрактикуващ лекар да заместване, с кабинет за неотложна медицинска помощ или групова практика, където да се лекуват хората, когато не са на работа. Допуска се обаче личните лекари, ако нямат такъв договор, да са на 24-часово разположение, като дават консултации на болните по телефона, ако им позвънят нощем или в почивните дни. Клинична пътека може да бъде третирана и като амбулаторна процедура, ако срокът за престои по нея в болница е до три дни и лекуващият лекар е преценил, че може да изпише пациента по-рано. В Новия рамков договор, който се очаква да бъде подписан скоро и да влезе в сила от 1 април цените на 113 клинични пътеки са увеличени. Така лечебните заведения ще получават повече пари. Седем от тях са такива, които се практикуват в общинските болници.
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Димитър Главчев: Не се притеснявам от хищници. Който го е...
Пенчо Милков е в българската делегация на бизнес форума в...
Цветлин Йовчев: Румъния направи добра услуга на България
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...