Над 1300 са случаите на коклюш у нас от началото на годината

0
Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести
Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести

Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести

От началото на годината в страната са регистрирани 1315 случая на коклюш, показват данните от Националния център по заразни и паразитни болести. През последната отчетна седмица – до 26 май, в страната са регистрирани 145 случая, като 82 от тях са в София, съобщиха на сайта си от Столичната регионална здравна инспекция. За периода 1 януари – 26 май 2023 г. случаите на коклюш в страната са били пет.

От началото на май има възможност бебетата да бъдат имунизират срещу коклюш при навършване на шестседмична възраст, вместо при навършване на двумесечна възраст. Ваксинирането за децата е задължително и безплатно.

Имунизация срещу коклюш с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание е препоръчително за родените преди 1 януари 2008 г., на които не е прилагана ваксина срещу коклюш през последните 5-10 години; за пасивна защита срещу коклюш в ранна детска възраст чрез имунизация на майката през периода от 27-а до 36-а гестационна седмица на бременността; за възрастни лица, които са в близък контакт с кърмачета до 12-месечна възраст. Ваксинирането на бременни през периода от 27-а до 36-а гестационна седмица на бременността също е безплатно.

Министерският съвет одобри на 22 май тази година допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването в размер на един милион лева, с които ще се осигурят ваксините за безплатната имунизация срещу коклюш на бременни жени през 27-36 гестационна седмица от бременността, ще се организира имунизационният процес, ще се разкрият имунизационни кабинети и ще се осигури провеждането на лабораторна диагностика на коклюш.

На 9 май 2024 г. със заповед на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева се въведоха временни противоепидемични мерки заради епидемичното разпространение на коклюш. Мерките са в сила до 31 юли 2024 г. Освен възможността за ваксиниране на бременни, мерките предвиждат при регистриране на случай на коклюш в организиран детски и ученически колектив да се засилят мерките по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под, да се осигурят достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала; да се провежда ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив. Посещение в детското заведение или в училище е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, че детето не е заразно болно.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    4
    Много внимателно!
    Наистина много внимателно с ваксината срещу коклюш! Това не ви е БЦЖ ваксина, която е разработвана над 70 години. Пък и дори тази срещу полиомилит. Лично аз смятам, че ваксините /принципно/ и антибиотиците са двата огромни крайъгълни камъка в историята на медицината, но точно с тази ваксина - внимателно. Да не стане така, че детенцето ви до 40-тата си годишнина да си играе с пластелин. За другите ваксини, дето ги разработиха за по 3 месеца изобщо не отварям дума.
  • 0
    3
    До 2:
    Те и за ковид-а ти претопляха манджата цели 4 години и успяха да те „ваксинират“ във всяка дупка по няколко пъти, ама за това си мълчиш като анално онодена мома! Що ли? Щото вярваш на правителството и не си глупав, нали?
  • -1
    2
    оооо,гугльо,
    това вече ни го поства под другата статия за коклюша, запознати сме! Нещо ново няма ли из нета, или ще ни даваш претоплени манджи?!)?
  • 0
    1
    *********************************************************************************************************
    „...Ваксината срещу магарешка кашлица (коклюш) не е нито много ефикасна, нито безопасна. Ефикасността на ваксината е от второстепенен интерес – въпреки че хиляди ваксинирани деца все пак се разболяват – тъй като най-големият спор се води около безопасността на ваксината. Министерството на здравеопазването винаги е твърдяло, че сериозните нежелани реакции на ваксината срещу коклюш са изключително редки, а официалното мнение е, че рискът от мозъчно увреждане на дете от ваксината е не по-голям от едно на 100,000. Като оставим настрана факта, че за мен рискът от едно на 100,000 е неприемлив, интересно е да се разгледа тази бройка малко по-внимателно, тъй като след малко изследователска работа става ясно, че твърдението „едно на 100,000“ е предположение. Множество изследователи са проучили рисковете от мозъчни увреждания след ваксинация срещу коклюш и резултатите от тях представляват увлекателно четиво. Между 1960 и 1981 г. например са публикувани девет доклада, според които рискът от мозъчно увреждане варира между едно на 6000 и едно на 100,000. Средният риск е бил едно на 50,000. От тези цифри става ясно, че правителството просто е избрало това, което показва, че ваксината срещу коклюш е най-малко рискова. Нещо повече, бройката едно на 100 000 е само приблизителна оценка. Истината за ваксината срещу коклюш е, че тя е била катастрофална. В някои страни ваксината е била изтеглена от употреба поради количеството мозъчни увреждания, свързани с употребата ѝ. В Япония, Швеция и Западна Германия в миналото ваксината е била изключена от редовните графици за ваксинация. В Америка преди няколко години двама от тримата производители на ваксини срещу коклюш спряха да я произвеждат поради разходите за съдебни дела (заради увреждания). На 6 декември 1985 г. Journal of the American Medical Association публикува обширен доклад, в който се посочва, че ваксината срещу коклюш несъмнено е свързана с развитието на сериозни мозъчни увреждания.“
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари