Русе ограничава скоростта на електрическите тротинетки
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 22
15 километра в час става максималната скорост за индивидуалните електрически превозни
Общинският съвет в Русе прие решение за ограничаване на скоростта на индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС) до 15 километра в час на територията на града и околните населени места. Решението беше взето на днешното заседание с 37 гласа "за".
Основната цел на тази мярка е да се осигури безопасността както на пешеходците, така и на водачите на ИЕПС, известни още като електрически тротинетки. Решението идва в отговор на нарастващата популярност на тези превозни средства и потенциалните рискове, свързани с тяхното използване в градска среда.
Освен ограничението на скоростта, новите разпоредби въвеждат и забрани за движение на ИЕПС в определени зони. Тези забрани включват:
- Пешеходни зони
- Тротоарни площи (с изключение на маркираните велосипедни алеи)
- Пешеходни пътеки
- Паркове (с изключение на маркираните велосипедни алеи)
- Градски градини
- Площади
- Детски и спортни площадки
Важно е да се отбележи, че ограничението не се прилага за пешеходци, които бутат своите електрически превозни средства.
Тези промени са част от изменението и допълнението на Наредба № 18 на Общинския съвет, която регулира обществения ред при използването на превозни средства в община Русе. Решението е провокирано от нарастващия брой граждани, които използват велосипеди, тротинетки и различни електрически превозни средства по пешеходните зони, тротоари, площади и паркове, което противоречи на Закона за движение по пътищата.
За да се гарантира спазването на новите правила, органите на Министерството на вътрешните работи - Русе и упълномощените общински служители ще имат правото да задържат ИЕПС като доказателствен материал при нарушения, съгласно Закона за движение по пътищата.
Докладвай този коментар за нередност
×Дидо: Първо всяка ел. Тротинетка трябва да има регистрационен номер Малки олигофрени да нямат право да използват такива или поне не тези, развиващи скорост над 15км. Да се забранят на пешаходни зони. Велоалеи има, но има мегдан да се развие тази мрежа. Иначе и сега има правила, но никой не ги спазва. Добро нещо са тротинетките, но са нужни регулации!
Докладвай този коментар за нередност
×Въпрос: Как стои въпроса в градския парк? Навремето имаше една велоалея, но май маркировката е изтъркана.Нямам тротинетка, но поне да знам дали и къде могат да карат, че да се пазя.
Докладвай този коментар за нередност
×до скутерджията: Със или без изградена система на велоалеи, правилата са в ЗДвП и ще ги спазваш!
Докладвай този коментар за нередност
×скутери за всички, пазате...: след като няма ясно изградена велоструктора,в повечето кв-ли в общините(най-вече в Русе), не може да си ограничавате квото и да било...... ИЕПС си имат фабрично,заводски вървежен режим с ограничение 5км/ч с които да се предвижват навсякъде по пошеходни зони и пр. Номер 1 цел си остава опазване на природата; тн. биосфера, която е в глобален катаклизъм и нейното възтановяване, ограничете движението на старите автомобили( над 10-15г.) в града; тоя въздух където ежегодно са вдишва е пълен с всякакви "прашинки" и пр.:@ :R :#
Докладвай този коментар за нередност
×аде стига ревахте: А вземете и прочетете ЗДвП, щото май мнооого отдавна не сте го чели! С промените в Закона за движението по пътищата, уреждащи правния режим на електрическите тротинетки се въвеждат множество правила, свързани с тяхното ползване и управление. Тези правила са аналогични на правилата, които важат за велосипедистите. На първо място, електрическите тротинетки могат да се движат по велосипедната инфраструктура (велоалеите) и по градските пътища, по които позволената скорост е до 50 км/ч. Правилото е това може да става, когато по съответната улица няма изградена велоалея. Съответно, електрическите тротинетки трябва да се движат възможно най – вдясно на платното за движение. Това означава, че по пътища, по които позволената скорост е над 50 км/ч (напр. бул. „България“), електрическите тротинетки ще могат да се движат само, ако има изградена велосипедна инфраструктура. За електричеките тротинетки е забранено движението в BUS лентите и по тротоарите, както и във всички зони, маркирани със знак за забрана на влизане на велосипеди. По отношение на водачите на електрическите тротинетки важат и следните забрани: 1. да превозват други лица; 2. да се движат успоредно с друга тротинетка или двуколесно пътно превозно средство; 3. да управляват тротинетката без ръце; 4. да се движат в непосредствена близост до други пътни превозни средства или да се държат за тях; 5. да превозват, теглят или тласкат предмети, които пречат на управлението на тротинетката или създават опасност за другите участници в движението; 6. да използват мобилни телефони при управлението на тротинетката. С промените в Закона за движението по пътищата, свързани с електрическите тротинетки бяха въведени и възрастови ограничения. Така, деца под 14 годишна възраст няма да могат да управляват електрически тротинетки, а тези от 14 до 16 години ще могат да се движат в рамките на велосипедната инфракструктура. ВНИМАНИЕ! ЗАКОНЪТ ПОЗВОЛЯВА НА ОБЩИНСКИТЕ СЪВЕТИ ДА ПРИЕМАТ ПО-СТРОГИ ПРАВИЛА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ ТРОТИНЕТКИ. ЗАТОВА Е ВАЖНО ВОДАЧИТЕ ДА СЕ ЗАПОЗНАВАТ И С МЕСТНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО! Така че не ревете, че нямали право общините да налагат правила!