Румен Радев призна бил ли е в Москва
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 5
Избраният за президент на България Румен Радев се опитва да разсее опасенията, предизвикани от реториката му в навечерието на изборите през ноември, че като лидер на страна-членка на ЕС и НАТО, той е твърде близо до Кремъл, пише „Файненшъл таймс“, цитиран от Труд.
Британското издание публикува интервю с Радев по повод избирането му за държавен глава.
„България винаги ще работи само заедно със своите партньори, Европейският съюз и НАТО. Искам страната ни да бъде истински член на НАТО, с реални способности и да е лоялен и предсказуем партньор“, казва Радев пред „Файненшъл таймс“.
Той, освен това, настоява, че „никога, никога“ не е бил в Москва, пише още в материала.
Но в интервюто си в София, г-н Радев, бивш командир на българските военновъздушни сили, също настоява за преодоляване на разделенията между Алианса и Москва – позиция, която се приемаше добре от българите по време на предизборната кампания, но може да се окаже в противоречие с растящото безпокойство в Европа заради руските подривни действия спрямо Запада.
„Мисля, че сме изправени пред общи заплахи – тероризъм, ислямски фундаментализъм – и сътрудничеството между НАТО и Русия е необходимост“, казва Радев, който говори свободно английски език. „Ако не работим за по-добър диалог и намаляване на конфронтацията, няма да можем да посрещнем глобалните заплахи ефективно.“
Той е добре запознат и с двете гледни точки. Бивш пилот на изтребител МиГ-29, обучен в България – тогава сателит на Съветския съюз – във финалните години на Студената война, Румен Радев заминава да учи във Военновъздушния колеж в Алабама през 90-те, завършвайки с отличие.
Подава оставка от ВВС през август, преди да обяви, че ще се кандидатира за президент като независим, подкрепен от опозиционната БСП. Името му вече е било обсъждано в Москва като възможен кандидат през юни, по време на визита на делегация на социалистическата партия, водена от лидера Корнелия Нинова, според източници, запознати с дискусиите, пише ФТ.
Но Румен Радев също така се стреми да демонстрира лоялността си спрямо НАТО. По-рано през годината, облечен в генералската си униформа, той се появи по телевизията, за да критикува военния министър заради забавянето в избора на западен модел изтребител, който да замени остаряващите МиГ-29, които, по думите му, са неспособни да изпълняват ролята си в НАТО по охрана на въздушното пространство на Черноморския регион.
Присмивайки се над репутацията си на проруски ориентиран, Радев казва, че първите му посещения зад граница ще бъдат в Брюксел и букурещ, а не в Москва.
„Мисля, че след Брекзит всички лидери от ЕС трябва да бъдат по-активни във… възстановяването на доверието на всички граждани в европейските институции. Много хора са разочаровани и ако не направим това, тенденцията за напускане на Съюза може да се разпространи“, казва той.
„България ще остане проевропейска, но ние не сме доволни от Европа на две скорости“, допълва Радев, визирайки факта, че България е оставена извън Шенгенската зона, заради неспособността й да овладее организираната престъпност и корупцията и да реформира правосъдието си, пише ФТ.
Като президент той възнамерява да започне лична кампания за борба с хроничните проблеми на България с подкупите, давайки за пример успехите на съседна Румъния в осъждането на корумпирани политици и възстановяването на откраднати пари по европейските фондове.
„Както направих, въвеждайки модел на обучение за нашите военновъздушни сили, искам да проучим, анализираме и развием най-добрите решения“, казва той. „Ще се уча не само от румънския опит, но и от други европейски държави… Ще развием наистина добър модел.“
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите