Рекордна заболеваемост и 50% ръст на смъртните случаи от COVID-19 у нас
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 3
50% е ръстът на смъртните случаи, спешните отделения изнемогват
Здравното министерство отчете рекордна заболеваемост от COVID-19 у нас през последните 3 дни – над 220 на 100 000 души. А ръстът на смъртните случаи е 50%. Страната ни е на второ място на Балканите по заболеваемост и на 21-о в Европа. По смъртност сме на 10-о място в ЕС и 4-о на Балканите, предава NOVA
„Далеч сме от колективния имунитет”, заяви д-р Бойко Пенков, заместник-министър на здравеопазването.
„Спешните отделения изнемогват”, заяви шефът на „Пирогов” проф. Асен Балтов. „Нека си помогнем, носете маски, спазвайте дистанция”, призова проф. Балтов.
До 4000 се очаква да стигнат хоспитализираните случаи в следващите седмици, обясни шефът на „Пирогов”.
Проф. Тодор Кантарджиев подчерта, че всички данни, които се изнасят в публичното пространство от медици, са извадки от авторитетни издания. Директорът на НЦЗПБ е на мнение, че противоречивото говорене за вируса също е опасно.
„Противоречивото говорене, особено от лекари, е опасно за обществото. Заразяването става от дългото време на експозиция. При спокоен разговор с болен може да се заразиш и след цял час. Най-важното е контролът на мерките и убеждението на хората, че трябва да са с маски, никой не се е задушил”, посочи той.
Той отново припомни за 4-те "Д", като подчерта да не се прекалява с витамин Д и категорично препоръча да не се използват имуностимулатори в голямо количество.
Кантарджиев отново заяви, че трябва да се възприемат бързите антигенни тестове в приемните отделения на болниците, в Бърза помощ и в училищата. Те могат да се правят от лекари, сестри или санитари.
„Това е първият скрининг за коронавирус. Струва само 15-20 лева. Трябва да се използва широко за контрола в трудови колективи, за да се хващат първите случаи и да се изолират”, обясни професорът.
185 лаборатории правят PCR-тестове в цялата страна. Да се изследват хората с тестове и за грип струват 30-ина лева, обясни Кантарджиев.
Относно грипните вируси, той посочи, че първата им циркулация започва през ноември.
„Миналата година циркулацията се забави с два месеца. Епидемичното разпространение на грипа е през декември. Пикът обикновено е средата или третата третина на януари или през февруари”.
Галин Цоков: Учителските заплати ще бъдат увеличени със 123%
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
БОЕЦ иска касиране на изборите
Чакаме ги и те да паднат!