Протест в защита на Математическата гимназия
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 13
Задълбочава се конфликтът между Регионалното управление на образованието в Русе и Математическата гимназия заради настояването училището да приеме по-малко деца тази учебна година.
Бивши и настоящи възпитаници и родители инициираха подписка в защита на учебното заведение, готвят и протест в сряда, съобщи БНТ.
Както всяка година, така и тази при приема след седми клас, Математическата гимназия в Русе планира да запълни пет паралелки. По настояване на Регионалното управление на образованието една обаче трябва да отпадне.
Причината е, че всички учебни заведения са заявили повече класове, отколкото реално са учениците. На практика се оказва, че липсват 600 деца. Родители обаче смятат, че е недопустимо да има подобни ограничения, чиято цел е да се запълнят незаетите бройки в професионалните гимназии.
Детелина Кръстева: Аз считам това решение на русенския инспекторат за изключително неаргументирано, несъгласувано, прибързано и безотговорно.
От Регионалното управление на образованието се аргументираха, че са взели решението заради сериозната разлика в бала между първия и последния приет ученик през миналата година и липсата на медали от национални и международни състезания напоследък.
Росица Георгиева, началник на Регионалното управление на образованието в Русе: Виждате, че резултатите в сферата на международните и национални състезания не са такива, каквито са били. Не е ли добре оздравително, да намалите само с една паралелка, за да може децата, които се обучават в училището да бъдат с равни възможности и те да показват високи резултати.
Кметът Пламен Стоилов подкрепи позицията на Регионалното управление на образованието и заяви, че въпреки ниската безработица, бизнесът настоява за профилирани кадри и намаляването на паралелките в Математическата гимназия е трябвало да се случи още преди 5-6 години.
Пламен Стоилов, кмет на община Русе: „При тоя минус 600 деца, при заявени повече, да ги оставим да се формират и какво се случва – пълни т. нар. елитни училища с каймака на Русе, примерно „Баба Тонка”, „Христо Ботев”, а в другите училища формираме паралелки с по 10-12 деца. Те по новия закон автоматично се закриват и ние ще сме принудени да закриваме училища.”
Според директора на Математическата гимназия обаче трябва да се следва закона при формирането на предложения прием.
Митко Кунчев, директор на ПМГ „Баба Тонка”: Има принципи. Те са написани в закона. Първо училището учи ли на една смяна или не. Ако учи на една смяна, защо му се намалява приемът. Трябва да има причина. Има ли кадри? Гледате 3 години назад. Гледате стратегията на общината. И като има проблеми, гледате всичко останало.
Недоволните родители ще запознаят с казуса и Министерството на образованието и ресорната комисия в Народното събрание, а в сряда излизат заедно със своите деца на протест пред общината в Русе.
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите