Проектът за промени в Конституцията беше внесен с подписите на 166 депутати
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Много се радвам, че с ГЕРБ и ДПС се обединихме, че 24 май трябва да бъде национален празник, който да бъде включен в Конституцията, заяви съпредседателят на “Продължаваме Промяната” Кирил Петков
“Продължаваме Промяната – Демократична България”, ГЕРБ-СДС и ДПС внесоха общ законопроект за изменение и допълнение в Конституцията на България с подписите на 166 народни представители.
“В парламентарната комисия по конституционни въпроси лидерите на различните формации решихме да обединим съгласуваните текстове и предложения за промени в Конституцията в един общ законопроект. Благодарен съм на всички експерти, включили се в това усилие, в резултат на което законопроектът беше внесен с подписите на 166 народни представители. С това във висока степен се гарантира наличието на мнозинство за прокарване на промените в основния закон”, заяви лидерът на “Да, България” Христо Иванов, цитиран от пресцентъра на партията.
Той добави, че текстовете имат нюанси спрямо това, което ПП-ДБ вече представи преди дни. “Предстоят преговори и дискусии в комисия и пленарна зала, с които ще усъвършенстваме текстовете. Били сме опоненти с ГЕРБ и ДПС по всяка от темите. Това, че днес съумяхме да намерим съгласие, се дължи на сериозна еволюция, която не се е случила за една седмица или няколко месеца. Става дума за дълъг процес, в който всеки извървява своя път”, заключи Иванов.
Съпредседателят на ДБ отбеляза, че в ядрото на съгласуваните предложения за промени е съдебната реформа. “В законопроекта ни Висшия съдебен съвет се разделя на две в пропорции, които осигуряват както спазването на международните стандарти по отношение на независимостта на съда, така и запазване на парламентарната квота в съдийския съвет. Мнозинството на излъчените от парламента членове на прокурорския съвет във ВСС ще гарантира висока обществена отчетност и максимално ограничаване на правомощията на главния прокурор, който вече няма да може да действа като център на неформална власт”, каза той.
„Много се радвам, че с ГЕРБ и ДПС се обединихме, че 24 май трябва да бъде национален празник, който да бъде включен в Конституцията. Това не е просто въпрос кога да е националният празник на България, тук вкарваме духа на знанието, просветата, писмеността – те да бъдат водещи за следващите поколения. Всички трябва да знаем, че само през образование и култура, България може да бъде една напредничава европейска държава“, заяви съпредседателят на “Продължаваме Промяната” Кирил Петков.
В проекта на трите парламентарни сили съществува промяна и в начина на назначаване на служебното правителство.
“Предлагаме по-надеждна форма по отношение на служебното правителство. При редовното правителство Народното събрание избира кандидат за министър-председател и по негово предложение се избира съставът на правителството. Ние предлагаме при служебен кабинет президентът да си избере премиер между един от тримата – председател на НС, шеф на БНБ и председател на Конституционния съд, и по предложение на този кандидат за премиер да бъде формиран Министерски съвет. Така се създава автономност на това правителство, защото иначе то зависи само от един човек”, заяви председателят на ДСБ Атанас Атанасов.
Целия законопроект можете да намерите ТУК
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Като ще правим минети на краварите, защо направо не направим 4-ти юли национален празник на Булгаристан?