Приложение за смартфон подобрява връзката между пациенти и лекари в Русе
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Ново приложение за смартфони ще подобри връзката между пациенти и лекари в Русе. То предстои да бъде въведено в МБАЛ "Медика" до около месец.
Сходно приложение вече работи с успех в Румъния. В момента то се адаптира и превежда на български език разясниха от лечебното заведение. Заслуга за това има румънският консултант проф. д-р Некифор Рарес, лекар в Центрове за върхови постижения ARES, болница Ponderas, Букурещ.
По този начин връзката пациент - лекар се улеснява значително и вместо на телефонно обаждане за записване на час и т.н., всеки ще може много по-лесно да информира лекуващия си лекар за проблеми в състоянието си. От своя страна медицинското лице ще получи известявания от типа на SMS-и и ще преценява на кого и как да помогне най-бързо.
Междувременно благодарение на проф. Рарес в Русе е обучен екип, който вече прилага на практика за първи път в България нов алтернативен метод на лечение на миома на матката.
Методът на лечение се извършва от години в чужбина. Процедурата се провежда под рентгенов контрол и е безкръвна. В кръвоносните съдове на пациентката се вкарва контрастно вещество, а със специален катетър се стига до артерията, която храни миомата. В нея се инжектира вещество, което запушва кръвоносния съд и спира кръвоснабдяването към миомата.
Първите две емболизации у нас на фибромиома са направени през месец април в Русе. В рамките на проведения през почивните дни семинар в лечебни заведения "Медика" са извършени и други манипулации, а с двупосочна аудиовръзка, е направено обсъждане и на самите случаи.
Жените, подложени на лечението имаха възможност да споделят как се чувстват броени часове по-късно. Те бяха категорични, че са останали доволни от лечението.
В екипът от българска страна влизат Елисавета Вълчева от Национална кардиологична болница – София и д-р Кристиян Иванов от страна на домакините, както и гинекологът д-р Александър Рудницки.
Те разясниха, че тепърва тази практика ще бъде разширявана и е вече търсена от пациентите, защото за пръв път в страната манипулацията е достъпна. Целта е простатната хиперплазия и емболизация на маточната артерия, да придобият рутинен характер в Русе.
Методът досега не е прилаган у нас и няма стандарт, въз основа на който да се поема от Здравната каса на този етап. Все още липсват и конкретни изчисления за цена на манипулацията, но бе дадено уверението, че тя ще е достъпна за всички.
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта