Повече от 127 години се очаква изграждането на тунел под Шипка
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 7
Виолета Коритарова: Тунелът под Шипка няма как да не бъде завършен
Дългоочакваният тунел под връх Шипка най-накрая се приближава към реализация след работна среща в Габрово, ръководена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, инж. Виолета Коритарова.
Проектът, чиято история датира от повече от век, е срещнал множество пречки през годините. През април обаче последната съдебна преграда падна, проправяйки пътя за същинското начало на строителството.
"Тунелът под Шипка няма как да не бъде завършен", заяви категорично министър Коритарова. Тя подчерта стратегическото значение на проекта за свързването на Северна и Южна България, като се очаква той да увеличи трафика до над 10 000 моторни превозни средства на ден.
Агенция „Пътна инфраструктура“ е готова с административните процедури, но остават няколко варианта за реализация. За да се ускори процесът, ще бъде създадена работна група с участието на всички ангажирани институции.
Кметът на Габрово, Таня Христова, изрази задоволството си от рестартирането на проекта и подчерта, че "две години нищо не се е случвало" по отношение на изпълнението на последния етап от договора. Тя изтъкна, че тунелът е стратегически обект за развитието на икономиката и че не може повече да се дели България "пред и зад Балкана".
Инж. Коритарова подчерта необходимостта от осигуряване на транспортна свързаност към автомагистралите "Хемус" и "Тракия", както и изграждането на обход за извеждане на транзитния трафик от населените места.
Тунелът ще осигури най-пряката връзка между Северна и Южна България в централната част на страната, като повиши безопасността на движението и улесни целогодишното преминаване на шофьорите.
Проектирането на съоръжението започна през 2019 г. и премина през обжалване в съда. Договорите с избраните изпълнители вече са подписани, а проектът е включен за финансиране в оперативната програма "Транспортна свързаност" 2021-2027 г.
Очаква се проектирането да отнеме осем месеца, а строителството около три години и половина.
На срещата беше обявено създаването на работна група, която ще изготви график с дейности и срокове за всяка ангажирана институция. Първото заседание на групата ще се проведе на 12 юли.
В срещата участваха представители на различни министерства, областни управители, кметове, експерти и представители на изпълнителите и строителния надзор.
Докладвай този коментар за нередност
×Гост: Ако ще го правят, като на Витиня - ремонт след ремонта.
Докладвай този коментар за нередност
×Знаещ: Да извикат фирмата която продуха ауспуха н кокорчо. Щом на такъв керпеден отвориха цвайтека Шипка е е детска играчка
Докладвай този коментар за нередност
×до 4: При западните нации се краде и остава и за хората защото също така държавата краде от други държави. България все е от страната на булката.
Докладвай този коментар за нередност
×До 3: Защото при западните нации се краде, но остава и за хората - имат Държава и спазват законите си. Докато тука само се краде и влачи.
Докладвай този коментар за нередност
×Мариан Маринов: Защо западните нации са по различни от нас , защо те се развиват , а ние българите не. Какво ни пречи. Сега, за 24мес. между Германия и Дания ще се прави тунел под вода с ж.п линия. Ние от 127г. не можем да направим тунела под Шипка и магистрала Хемус. Сигурен съм, че дори прохода Троян Кърнаре щеше да е еднопосочен за движение ако беше в Западна Европа. Иначе претендираме ,че сме по умни, сме разбираме каква е ползата от шосейната и жп инфраструктура. Айде ,а дано вече стане този тунел.