Петър Петров настоява за програми за подмяна на остарелия автопарк
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 1
Народният представител от "Възраждане" изпрати запитване до Министерството на финансите
Народният представител от партия "Възраждане" Петър Петров отправи официално запитване до служебния министър на финансите, с което изиска информация дали се предвиждат програми за подмяна на остарелия автопарк в страната. Това е част от мерките за повишаване качеството на въздуха и опазване на околната среда.
Запитването е провокирано от нарастващите нередности с годишните технически прегледи (ГТП), при които отговорността за проблемите се прехвърля между различни институции без реално решение. Петров посочва, че народните представители на "Възраждане" са наясно с практиката на много държави членки на Европейския съюз да предоставят финансови стимули за закупуване на нови електромобили като мярка за намаляване на замърсяването на въздуха.
Финансови стимули в други държави
Петър Петров изтъква, че правителствата в много държави от Европейския съюз предоставят значителни финансови стимули за подмяна на остарелите автомобили. Така например, в съседна Румъния, при предаването на стар автомобил с цел закупуване на нов, правителството предоставя ваучер в размер до 1 900 евро. Държавната помощ за закупуването на електромобил е в размер до 10 000 евро. Подобни финансови стимули съществуват и в Германия, Гърция, Полша, Унгария, Словакия, Италия и други държави.
Според Петров, въпросът защо Министерството на финансите в България няма подобна инициатива е важен, за да се разбере дали дългогодишното бездействие на държавните институции защитава определени частни интереси. Той отбелязва, че бизнесът с разкомплектовани по документи стари автомобили носи значителни приходи от екотакси, около 80 милиона лева годишно, като пренебрегва общия интерес на обществото за по-чиста околна среда.
Отговор от Министерството на финансите
В отговора на служебния министър на финансите се посочва, че предоставянето на финансови стимули и субсидии за закупуване на нови автомобили или електромобили не е изцяло в компетенциите на министерството. Тези въпроси се разглеждат в рамките на общата политика и свързаните компетентни ведомства.
Петър Петров коментира, че този отговор показва тенденцията за отказ от поемане на отговорност и прехвърляне на компетенции между институциите. Той подчертава сериозността на проблема със замърсената околна среда и необходимостта от програма за финансови стимули за подмяна на старите автомобили.
Европейски практики и българската реалност
Петров посочва, че в много европейски държави се инвестира в подмяна на остарелите автопаркове с електрически автомобили. Въвеждането на финансови стимули в България би подобрило качеството на въздуха и би донесло по-високи преки данъци в държавната хазна. Той отбелязва, че сегашната наредба, която заплашва да спре 2 милиона стари автомобили без финансов стимул за подмяна, е рестриктивна и неправилно интерпретира европейската директива.
Петров завършва с призив за държавнически подход, който да включва програми за финансово стимулиране и субсидиране на населението за закупуване на нови екологични автомобили и електромобили. Според него, това е правилният път за справяне със замърсяването на околната среда и подобряване на качеството на живота в България.
Докладвай този коментар за нередност
×робин худ : Ей оял се самозабравил смешник всички искаме да кааме нови коли но приходите са ни много малки ,такива хубавци като теб нищо не направиха за народа освен те да станат богати и да ни говорят как трябвало да сменим колите си с нови Я ДА СЕ СКРИЕШ В ДУПКАТА ОТ КОЯТО ИЗПЪЛЗЯ