ООН: Рекордните суши се превръщат в "новото нормално"
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Екстремните климатични условия застрашават милиарди хора
Организацията на обединените нации (ООН) отправи сериозно предупреждение относно зачестяващите случаи на екстремни суши в световен мащаб. Тревожният сигнал беше даден по време на първия ден от срещата на върха за опустиняването, където беше представен и нов световен атлас на проблема.
Рекордни температури и мащабни последици
2024 година се очертава като най-горещата в документираната история на планетата. Множество региони, включително Средиземноморието, Еквадор, Бразилия, Мароко, Намибия и Малави, вече са изправени пред сериозни предизвикателства, свързани с липсата на валежи, възникването на пожари и недостига на хранителни ресурси и питейна вода.
Мащабът на кризата в цифри
Конвенцията на ООН за борба с опустиняването (UNCCD), в партньорство със Съвместния изследователски център на Европейската комисия (JRC), разкрива в новия атлас, че всяка година около 55 милиона души са пряко засегнати от сушите. През 2022 година и 2023 година общият брой на хората, повлияни от преките и косвени ефекти на това природно бедствие, достига 1.84 милиарда, като 85 процента от тях живеят в държави с ниски или средни доходи.
Прогнози и предизвикателства
Според научните прогнози, до 2050 година три четвърти от световното население ще бъде изправено пред последиците от засушаванията, причинени от глобалното затопляне и изгарянето на изкопаеми горива.
Изпълнителният секретар на UNCCD, Ибрахим Тиау, подчертава необходимостта от радикално преосмисляне на подхода към управлението на рисковете от засушаване от страна на обществените и частните лидери.