Обвиниха TotalEnergies в захранване на атакуващи Украйна руски бомбардировачи с гориво

0
Тези ескадрили са обвинени в нанасяне на удари по цивилното население на странатал
Тези ескадрили са обвинени в нанасяне на удари по цивилното население на странатал Снимка: TotalEnergies

Тези ескадрили са обвинени в нанасяне на удари по цивилното население на странатал

Руско газово находище, частично притежавано от френската компания TotalEnergies, се използва за производство на гориво за бомбардировачи, нанасящи удари по цели в Украйна, съобщи „Монд“. предава БГНЕС.

"Монд“ успя да проследи веригата за доставки от газовото находище Термокарстовое в Сибир до две военни авиобази, във всяка от които се намира ескадрила многоцелеви самолети", пишат журналистите.

Те допълват, че "тези ескадрили са обвинени в нанасяне на удари по цивилното население на Украйна, включително бомбардировката на театъра в Мариупол" на 16 март, където се смята, че са загинали стотици хора в резултат на това, което Amnesty International определи като "военно престъпление".

TotalEnergies - бившата Total - притежава 49% от Terneftegaz, компанията, която добива газ от находището Термокарстово, според годишния ѝ доклад за 2021 г. Другите 51% се държат от руската компания Novatek, в която френската фирма също притежава дял от 19,4%.

Кондензатите на природен газ - течен въглеводород, който се извлича при добива на самия газ - се изпращат по тръбопровод за преработка в завода на Novatek в Пуровски. След това те се изпращат по железница за по-нататъшно рафиниране в реактивно гориво в южния сибирски град Омск. От началото на 2022 г. доставките оттам са достигнали до въздушни бази близо до украинската граница, съобщава вестникът, като се позовава на данни от фирмата за финансова информация Refinitiv -- първите такива доставки от 2017 г. насам.

Започвайки дни преди началото на войната в края на февруари и до юли, 42 700 тона гориво са изпратени до авиобазите в Морозовск и Малшево, показват данните.

"Това е достатъчно, за да се напълнят 3400 резервоара за гориво на Су-34", заяви разследващата организация с нестопанска цел Global Witness, визирайки конкретен модел руски изтребител-бомбардировач.

Докато повечето световни енергийни гиганти се отказаха от дейността си в Русия след нахлуването ѝ в Украйна - често на висока цена - TotalEnergies заяви, че ще спре покупките на руски петрол до края на 2022 г., но се оказа, че не желае да се откаже от газовия си бизнес там. Главният изпълнителен директор Патрик Пуян заяви през март, че газовите находища, експлоатирани от съвместните предприятия на компанията, "ще работят и остават жизненоважни за снабдяването на Европа с енергия."

Компанията заяви пред „Монд“, че "не експлоатира съоръженията на Terneftegaz" и "няма роля в решенията за това как се използват кондензатите на природен газ". Но признава, че "в зависимост от вида на решението" нейният 49-процентен дял в компанията ѝ дава право на глас при някои решения. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари