Няма да увеличават детските надбавки, ще има данъчни облекчения
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Депутатите от бюджетната комисия към парламента гласуваха за второ четене закона за държавния бюджет за следващата година. Дискусия на практика нямаше. Народните представители отхвърлиха почти изцяло предложенията на опозицията свързани с представянето на алтернативен бюджет.
Без увеличение за детските надбавки
Детските надбавки за следващата година ще останат без промяна. Това решиха депутатите между двете четения на закона. Вместо това са предвидени данъчни облекчения за родителите с доход на човек от 510 лева, уточнява БНТ. Така детските надбавки остават следните:
За едно дете - 40 лева;
За две деца - 90 лева;
За три деца - 135 лева;
За четири деца - 145 лева.
Данъчните облекчения ще бъдат за суми между 4500 и 13 500 лева в зависимост от броя на децата.
При ползване на данъчното облекчение за деца сумата, която се приспада от годишните данъчни основи , е в размер на:
1. 4 500 лв. – при едно ненавършило пълнолетие дете;
2. 9 000 лв. – при две ненавършили пълнолетие деца;
3. 13 500 лв. – при три и повече ненавършили пълнолетие деца.
Предложението беше лансирано от председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ, но подкрепено от всички парламентарни групи.
Според първоначалната идея на управляващите, през следващата година всички родители трябваше да получат детски надбавки независимо от доходите си. След това управляващите внесоха предложение, да се запази подоходния критерий, но да се увеличи размера на детските с между 10 и 40 лева.
Така щяха да бъдат спестени пари за заплати на полицаите и медиците.
Тази идея обаче днес беше отхвърлена.
Параметри на бюджет 2021
47,6 млрд. лева приходи
52,5 млрд. лева разходи
Бюджет за справяне с последиците от COVID-19
1,6 млрд. лв за домакинствата
576,9 млн. лв за бизнеса
Бюджет за справяне с последиците от COVID-19
748,9 млн. лева за държавните органи
76,5 млн. лв. за евросъфинансиране
Промяна на доходите
650 лв. минимална работна заплата
10% ръст на заплатите в бюджетния сектор
30% ръст на заплатите на работещи на първа линия в борбата с COVID-19
15% ръст на заплатите в системата на МВР
Макропараметри
5% дефицит от БВП
25,6% държавен дълг от БВП
И следващата година се очаква бюджетното салдо да бъде отрицателно, тоест приходите да са по-малко от разходите.
Очаквания дефицит в средносрочен план е 5% от БВП на страната за 2021 г., а държавният дълг се очаква да достигне 25,6% от БВП.
Заложено е увеличение с 40 лева на минималната работна заплата, която ще достигне 650 лева и ще остане непроменена до 2023 г.
Отделно ще бъдат увеличени с 10% заплатите в бюджетния сектор, 15% на работищите в системата на МВР и с 30% на работещите на първа линия в борбата с коронавируса.
От разходите над 3 млрд. са отделени за справяне с COVID кризата. Предвидено е за следващата година да бъдат подпомогнати домакинствата с 1,6 млрд. лева, а бизнесът с малко над половин милиард. Над 700 млн. лева ще бъдат дадени на държавния сектор за борба с коронавируса, а над 75 млн. лева са отделени за съфинансиране на европрограми за помощ за COVID.
ДПС предлага нова форма на организация за дарения
От ДПС предложиха да бъде създадена и нова форма неправителствена организация към Министерството на труда и социалната политика.
"Става въпрос за дебата, който се води от няколко дни в обществото, който се води от няколко дни. Отнасяме се сериозно върху дарителската дейност, напълно подкрепяме направените разследвания на медиите по тази тема. Ако фактите, които бяха изнесени са такива, оронват престижа на всички организации занимаващи се с дарителска дейност", обясни Йордан Цонев.
"Правим нестандартно предложение, за да отворим тази тема. Смятаме, че подобни прецеденти не бива да има повече, няма такова сдружение дари.бг. и да започнат да минават през него дарителските кампании, за да има държавата контрол. Не е задължително то да е 100% държавно, в управителните му органи могат да участват и неправителствени организации. Тук държавата ще поеме издръжката на такова дружество, а даренията да отиват към целта, за която са направени", обясниха още от ДПС.
Цонев поиска и Сметната палата да провери всички неправителствени организации, които се занимават с дарения.
Предложението не беше подкрепено от управляващите.
"Не може държавата да бъде неправителствена организация и да поддържа такова дружество. Темата обаче е интересна и трябва да бъде дискутирана или разгледана.", обясни председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите