Нови технологии позволяват токът да се съхранява при различни метеорологични условия
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Ръст на производството на електроенергия от възобновяеми източници в България
Производството на електроенергия от възобновяеми източници в България бележи рекорден ръст от почти 60 процента през 2023 година, сочат данните на Електроенергийния системен оператор.
Националният институт по хидрология и метеорология отчита, че 2024 година е най-топлата в страната за последното столетие. На този фон въпросът за преминаването към чиста енергия става все по-актуален.
Председателят на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков обяснява, че зелената енергия е най-евтината: "Това беше разбирането в началото, всъщност това беше идеята, понеже тези технологии не бяха достатъчно добре развити, имаха нужда от някакъв вид подпомагане".
Соларен бум в България
Най-голям скок се наблюдава при слънчевите централи – над 140 процента. Вятърната енергия нараства с малко над 5 процента, докато производството от биомаса намалява значително.
Председателят на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия Никола Газдов коментира: "В България процедурите са относително дълги и комплексни, но при соларите е най-лесно и най-бързо да се разработи един проект – отнема около 2 години, при вятърните паркове – поне 5".
Революция в съхранението
Стратегическият директор на компания за интегрирани соларни решения Александър Захариев твърди: "Това, което сега и до 10 години ще се случва с инсталирането на системи за съхранение (батерии), е революционно. То променя изцяло концепцията на пазара за електроенергия".
Новите технологии позволяват съхранението на енергия в специални батерийни системи, които работят като своеобразни "буркани" за ток. Това дава възможност за по-ефективно използване на възобновяемите източници и намалява зависимостта от конвенционалните централи.