Пламен Донев: Физическите лица нямат да дължат ДДС при еднократни сделки с ново строителство

2
Експерти настояват за ясно дефиниране на новия режим в ЗДДС, за да се избегнат данъчни злоупотреби
Експерти настояват за ясно дефиниране на новия режим в ЗДДС, за да се избегнат данъчни злоупотреби Снимка: Кадър Bloomberg TV Bulgaria

Експерти настояват за ясно дефиниране на новия режим в ЗДДС, за да се избегнат данъчни злоупотреби

Физически лица, които продават инцидентно жилищни имоти от типа „ново строителство“, няма да бъдат задължени да се регистрират по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), да начисляват ДДС или да го внасят в държавния бюджет. Това заяви Пламен Донев, член на Управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС) и директор „Данъчни и счетоводни услуги“ в „Делойт България“, по време на участието си в предаването „ИмоТиТе“ по Bloomberg TV Bulgaria.

Донев коментира законодателни промени, внесени от Министерския съвет в края на миналата година, които предвиждат специален режим за регистрация при облагаеми доставки, свързани с продажба на сгради, части от сгради или строителни терени. Целта на тези изменения, според Министерството на финансите, е да се намалят данъчните измами в сектора.

Предложението обаче предизвика критики сред строителните предприемачи и участници на пазара. Според тях разпоредбите могат да обхванат и физически лица, когато те продават имоти от категорията „ново строителство“, дефинирани като такива, които са до пет години от издаването на разрешение за ползване.

„Темата е изключително сложна и изисква яснота. ИДЕС предложи на Министерството на финансите и народните представители конкретни насоки за отстраняване на неяснотите в новия режим. При еднократни продажби от физически лица не би трябвало да се дължи ДДС“, обясни Пламен Донев.

Той подчерта, че при приемане на текстовете в настоящия им вид съществува риск физическите лица, които продават ново строителство, да бъдат подложени на допълнителни проверки от приходните органи. Проблемът е в дефиницията на „данъчно задължено лице“ и това дали тя ще обхваща и физически лица.

Донев допълни, че практиката на Върховния административен съд показва, че лица, които продават три или повече имота в рамките на една година, се считат за извършващи търговска дейност и подлежат на регистрация по ДДС.

Той коментира и практиките в сектора, като обърна внимание на популярната схема строителни предприемачи да избягват облагане чрез масово продаване на апартаменти за кратък период. „Предложените мерки ще бъдат ефективни за ограничаване на тези данъчни злоупотреби“, заключи Донев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари