Ген. Константин Попов: До пълното въвеждане на F-16 трябва да се поддържа паралелно и МиГ-29
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Бившият началник на ВВС алармира за рисковете пред отбраната
Генерал Константин Попов, бивш началник на Военновъздушните сили и председател на Комисията по отбрана в Народното събрание, алармира за необходимостта от укрепване на отбранителния капацитет на страната чрез засилване на икономиката. В интервю за предаването "Метроном" по Радио "Фокус" той подчерта връзката между икономическото развитие и отбранителните способности на държавата.
„Най-голямото предизвикателство пред Европа и България е политическият елит да разбере, че сигурността е приоритет. Решението е икономика, икономика, икономика. Като има силна икономика, ще има и отбрана", заяви генерал Попов.
Предизвикателства пред отбранителната система
Според военния експерт съвременният свят е изправен пред сериозни рискове поради нарастващото съперничество между световните сили. „Живеем в един изключително рисков свят, който се тресе и който може да бъде взривен", посочи той.
Коментирайки искането за увеличаване на бюджета за отбрана на страните членки на НАТО до 5% от БВП, генерал Попов подчерта необходимостта от силно лидерство: „Новите времена изискват ново лидерство, което трябва тепърва да се докаже. Не е важно само да ги сменим, а да изберем адекватни реалисти, които имат умения да постигат резултати и да се грижат за хората и тяхното бъдеще".
Модернизация на военновъздушните сили
Относно очакваната през март доставка на първите два изтребителя F-16, генералът посочи, че са сключени необходимите договори за инфраструктура, включително хангари и зони за авиационно въоръжение. Той изрази загриженост относно петгодишното забавяне в процеса.
„Имам усещането, че когато в Министерство на отбраната се сключи договор, се смята, че сме си свършили работата. Сключването на един договор обаче е само началото", подчерта генерал Попов.