Гарабед Минасян: Докога ще бъдем вечните опашкари в Европейския съюз?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В парламента няма нито един сериозен икономист
В навечерието на връчването на първия управленски мандат на ГЕРБ - СДС от президента Румен Радев, водещи икономисти изразиха своите опасения относно възможността за формиране на стабилно управление с подкрепата на БСП, ИТН и ДПС.
Икономистът Георги Ганев изрази съмнения относно създаването на работещ икономически бюджет при евентуална коалиция между ГЕРБ и БСП. "Все още ми е бедна фантазията как може да се сглоби един икономически бюджет. Ако се случи, ще е страшно интересно да се наблюдава как хем ще се спазва някаква бюджетна дисциплина, на която хората от ГЕРБ много силно залагат, хем ще настане и някакво разхлабване, на което пък БСП настоява", коментира в ефира на bTV Ганев.
Професор Гарабед Минасян беше още по-критичен в своята оценка. "На мен ми е тъжно, че в целия този парламент няма нито един сериозен икономист. И в този състав на правителството – аз не съумях да видя някой, на когото да гласуваме доверие като мислещ икономист", заяви той.
Икономическа политика без перспектива
Според професор Минасян икономическата политика през последното десетилетие е била на ръба на безотговорността. "През последните 10 години, ако може изобщо да се говори за такава, то тя е на границата на безотговорността. Кара се ден за ден. Няма поглед към перспективата, няма виждане за бъдещето. Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз? Това за мен е персонална обида", подчерта той.
Еврозоната - ябълка на раздора
Особено внимание в дискусията получи темата за присъединяването към еврозоната. Георги Ганев коментира различията между потенциалните коалиционни партньори: "Позицията на БСП е, че те са по принцип за присъединяването на България към еврозоната, но считат, че не сме достатъчно готови да го направим в кратък срок. Но ако ГЕРБ успеят да убедят БСП да отстъпят от еврозоната, тогава най-вероятно по някое друго измерение те ще направят компромис".
Професор Минасян предупреди, че влизането в еврозоната не е универсално решение на икономическите проблеми, давайки за пример Словакия. Той акцентира върху очакваното повишение на инфлацията: "Сега се стремим инфлацията да бъде до 3%, но не съобразяваме, че нашето ценово равнище е най-ниското в ЕС, паралелно с Румъния. Неминуемо ще гравитираме към средноевропейското равнище. А как ще стане тази гравитация – за сметка на по-висока инфлация у нас в сравнение с ЕС".