Найден Тодоров: Хераклея Синтика е един от обектите, които трябва да влязат в ЮНЕСКО
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Античният град край Петрич е определен като "паспорт към бъдещето" за целия регион
Античният град Хераклея Синтика ще бъде предложен за включване в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Това стана ясно по време на дискусия в Историческия музей в Петрич, където служебният министър на културата Найден Тодоров представи визията за бъдещето на археологическия обект.
Хераклея Синтика е древен град, основан през IV век преди Христа в земите на тракийското племе синти. Археологическият обект се намира в подножието на планината Кожух, в местността Рупите край Петрич. За значимостта му свидетелстват древни автори като Омир, Херодот и Тукидид.
"Тепърва ще се установява истинската роля на Хераклея Синтика. Въпреки нарастващия интерес към обекта, все още го подценяваме. Когато започне да се говори за него в международен план, ще осъзнаем какво съкровище притежаваме в Петрич", заяви министър Тодоров, предаде БТА.
Той подчерта, че археологическият обект има потенциала да промени не само облика на региона, но и отношението на световната общност към тази част от България. Според министъра, Хераклея Синтика ще се превърне в притегателен център както за масов туризъм, така и за представители на научните и културните среди.
В момента се работи усилено за прехвърляне на разходите за археологически дейности от Министерството на финансите към Министерството на културата, което ще оптимизира процеса на проучване и опазване на обекта.
На дискусията присъстваха кметът на Петрич Димитър Бръчков, областният управител Георги Динев, заместник-министърът на туризма Павлин Петров, както и кметовете на Сандански, Разлог и Симитли. Срещата премина под мотото "Бранд Долината на Струма" и бе организирана от общество "Културно наследство", медия "Стандарт" и община Петрич.