Когато на децата не им се живее
- Редактор: Ралица Матеева
- Коментари: 0
12-годишно дете посегна на живота си. Стивън от Русе се хвърли от шестия етаж на блока, в който живее. Няма никакво значение каква е причината толкова малко момче, едва навлизащо в т.нар. трудна възраст на съзряването, да предприеме фаталния скок. Единственото, за което си струва да се разсъждава, е кой пренебрегна сигналите, че то не е добре, че в душата му е мъгла, че го мъчат мисли на възрастен, преди да им е дошло времето.
Както и защо, когато се говори за психично здраве в България, статистиката обхваща само възрастните и никога децата. „Около 1/3 от пациентите ми не страдат от клинично изразена невроза или психическо неразположение, а от липса на чувствителност и празнота в живота. Това е диагнозата на модерния човек." Констатацията е на прочутия швейцарски психолог Густав Юнг - един от най-добрите ученици на Зигмунд Фройд, и е на повече от половин век, а все по-валидна днес. В България съвсем доскоро се смяташе, че депресиите, самоубийствата и психозите „хващат" в капана си само зрелите. Съвсем простата логика обаче сочи, че има ли душа, има и страдание.
Децата на България са в първите места в Европа по брой на самоубийствата. Печална статистика, която родители и учители безметежно подминават. Всъщност данните са умопомрачителни - по родните ширини е и най-ниската граница на малчугани, посягащи към живота си. Това не са болни деца. Това са чувствителните деца, обречени на самота като възрастни, но не защото нямат родители, а защото сигналите, че са в риск, са останали незабелязани. Вероятно и защото мама и татко са пропуснали да успокоят крехкото съзнание за първите трепети, за първите трудности в живота или просто не са намерили време да чуят за тях от много работа и дългите години, прекарани на гурбет.
Докато мама и татко живеят в странство, децата се развиват, порастват, сблъскват се с новите за тях човешки взаимоотношения и се плашат от тях. Докато училищната психоложка продължава да беседва само с буйните хлапета, биещи се по коридорите по време на междучасие, или пушещите в тоалетните, тихите, скромни отличници се хвърлят от блоковете.
Как нито едно от самоубилите се в последно време деца не бе определено като палаво и с добри социални контакти, израснало в здраво семейство? Всички бяха или твърде вглъбени, или твърде чувствителни, или твърде ученолюбиви. Качества, които при други обстоятелства се ценят, но които безпокоят психолозите. Педагогиката уж учи и на това, но и при 12-годишния Стивън, и при 16-годишната Мелица от Бургас никой не я е приложил.
Това не са лигльовците, търсещи внимание с шепа успокоителни, взети от шкафа вкъщи или емо-та (модно течение, основаващо се на самонараняването), режещи с бръснач вените. Разбира се, че и това са сигнали към близките и учителите, че детето има нужда от помощ, но обикновено най-решените да се разделят с живота, не се издават. Поне така пише по дебелите книги. Двамата скочиха без прощално писмо. А може би имаше как да ги спасят, ако някой беше погледнал в очите им и беше поговорил с тях.
Автор: Христина Добрева
Кирил Петков публикува резултатите си от наркотест
Кирил Петков публикува резултатите си от наркотест
Мафията се опитва да контролира границите на България
Премахнаха "виртуалната" опашка на Дунав мост
Володимир Зеленски: Руската армия загуби батальон...