Китай иска да прати робот-строител на Луната
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Той трябва да бъде изпратен през 2028 година и започне да изгражда база
Мисията "Чанъе - 8" към Луната на Китай ще включително устройство за правене на тухли от лунна почва и робот, който да ги сглобява. Космическата агенция на Пекин заяви на уебсайта си миналата седмица, че започва конкурс за проектирането на тези машини, пише South China Morning Post.
Екипи от предприятия, университети и изследователски институти имат срок до 10 март да регистрират своите намерения, заедно с предварителни предложения, които са технически осъществими, финансово жизнеспособни и управляеми в рамките на графика на мисията.
Планирана да бъде изстреляна през 2028 година, "Чанъе - 8" ще послужи като основа за бъдещата Международна лунна изследователска станция, която ще бъде построена от Китай и международни партньори на южния полюс на Луната.
Мисията, състояща се от спускаем апарат, луноход и робот, ще достави 14 научни инструмента на Луната. Те ще изучават местната геология и ще тестват технологии за използване на ресурсите, както и ще провеждат наблюдения на Земята, предава Dir.bg.
Едно от устройствата ще използва слънчева енергия, за да разтопява лунната почва, превръщайки я във "функционални блокчета за строеж". Минималната скорост трябва да е 40 кубични см на час.
Тази машина трябва да тежи 50 килограма и освен това тя трябва да може да следи данните и да проверява качеството на произведените блокчета. 100 кг робот, захранван предимно от батерия, ще подготви работна зона на лунната повърхност и ще започне да реди тухлите, оформяйки основата на бъдещата лунна база.
Роботът трябва да може да се движи и да осъществява прецизни действия.
Мисията"Чанъе - 8" също така ще включва 36-килограмово малко екологично експериментално устройство за тестване на животоподдържащи технологии за дългосрочно човешко присъствие на Луната.
Устройството, което ще бъде базирано на спускаемия модул заедно с други инструменти, ще трябва да осигури запечатана и контролирана среда за тестване на лунни почви, както и на растения и микроби от Земята.
Представители на CNSA разкриха през октомври, че 200 кг от полезния товар на мисията ще бъдат запазени за страните партньори, работещи с Китай.
Следващата мисия е тазгодишната "Чанъе - 6", която има за цел да бъде първата, която ще върне проби от обратната страна на Луната.
"Чанъе - 7" е планиран да лети през 2026 г. Тя ще търси източници на воден лед на южния полюс на Луната.
Ако всички мисии се реализират по план, първите китайски астронавти трябва да кацат на Луната през 2030 година. Това ще е само 4 години след НАСА, ако тя успее да прати хора на Луната по план. Според някои американски експерти има реален шанс Китай да изпревари САЩ в новата надпревара към естествения земен спътник.