Какво се прави в деня на Свети Мина?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Светецът е покровител на семейството, сираците и народните лечители
На 11 ноември православната църква почита паметта на Свети Мина - закрилник на семейството, чието име произхожда от думата "месечина". Светецът е известен като покровител на сираците, бездомните, народните лечители, знахарите и воините, както и на пътуващите.
Житие и мъченичество
Свети Мина е служил като войник в Котуанската област в Египет под командването на военачалника Фирмилиан. По време на управлението на императорите Диоклетиан и Максимиан (284-305 година) е издаден указ за преследване на християните. Вместо да се отрече от вярата си, Свети Мина напуска военната служба и се оттегля в планините. След продължителен период на отшелничество, през който се отдава на пост и молитва, той е заловен и посечен с меч през 296 година заради отказа си да се поклони на езическите идоли.
Народни вярвания
В българската народна традиция Свети Мина се счита за повелител на вълците. Неговият празник бележи средата на Вълчите празници - период между Архангеловден и Коледни Заговезни, през който според народните вярвания вълците са особено активни. През този период хората традиционно приключват ремонтните дейности по домовете си, поправят оградите и запълват процепите, за да се предпазят от зли сили.
Традиции и обичаи
На този ден жените отправят специални молитви пред иконата на светеца за здравето на своите деца и благополучието на дома. Празникът поставя началото на най-дългите нощи в годината.
Празникът е повод за честване на всички, които носят имената Виктор, Виктория, Минчо и Минка.