Поверия за празника на Света Анастасия
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
В Родопския край мъченицата се олицетворява със смъртта
Православната църква отбелязва днес, 22 декември, празника на света великомъченица Анастасия. Светицата, родена през III век в знатно римско семейство, е известна със своята всеотдайна грижа към страдащите и нуждаещите се.
Животът на света Анастасия е белязан от множество благородни дела. Въпреки произхода си от заможно семейство, тя посвещава живота си на подпомагане на бедните и затворниците. С риск за собствения си живот, светицата носи храна и дрехи на затворниците, дава хляб на просяците и се грижи за болните, превързвайки техните рани.
Света великомъченица Анастасия е покровителка на аптекари и лекари.
Мъченическа смърт заради християнската вяра
Заради своята християнска вяра и благотворителна дейност, света Анастасия е подложена на жестоки мъчения. През 290 година тя приема мъченическа смърт, като е изгорена. По-късно нейните мощи са пренесени в Константинопол (Цариград).
Народни традиции и поверия
В българската народна традиция празникът на света Анастасия има особено силно присъствие в Родопския край. Интересен факт е, че в народните представи светицата се е превърнала в олицетворение на смъртта, известна като Нашташа или света Чьорна.
Според народните вярвания:
- Къща, в която не се почита денят на света Анастасия, ще бъде сполетяна от нещастие. Света Чьорна ще почерни дома на тази, която преде, тъче или пере
- Жените не трябва да извършват домакинска работа в този ден
- Времето на 22 декември предвещава какво ще бъде то през юни
- Метеорологичните условия на 22 декември и на следващия ден (23 декември) се свързват с времето през юли. Ако на 22 декември времето е хубаво, през юни ще е суша, а ако вали - и през месец юни ще вали. Времето на следващия ден определя по същия начин времето през юли;
Традицията повелява да се месят пресни питки и намазани с мед да се раздават.
Именици
Днес празнуват всички, които носят името:
- Анастасия
- Ася
- Сийка
- Сия