Как се отразява върху русенска фирма високата цена на тока

0
Реално консумативите постоянно скачат, обяснява Турал Юсеинов
Реално консумативите постоянно скачат, обяснява Турал Юсеинов Снимка: Кадър БНТ

Реално консумативите постоянно скачат, обяснява Турал Юсеинов

Рязкото увеличение на цената на тока е тема на рубриката "След новините" тази вечер. Не само повишеното международно търсене на природен газ е причина за поскъпване на електроенергията.

Турал Юсеинов е управител на малка фирма за прахово боядисване в Русе. Основните ресурси за производството му са праховата боя и електроенергията само за последните два месеца цената на тока се е увеличила с 200 лева.

"Всяко увеличение се отразява, защото ние сме сключили договори с големите фирми преди години и реално консумативите постоянно скачат. Не можем да преговаряме за цени, защото все пак това са големи производители и трябва да се съобразяваме с техните изисквания", обясни пред БНТ Турал.

Всички фирми у нас трябва да купуват ток от свободния пазар, тоест през Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Само за месец обаче цените скочиха в пъти. Наложи се ДАНС и МВР да влязат на проверка в Комисията за енергийно и водно регулиране и борсата, за да търсят причината. Бизнесът заподозря спекула. Основната причина за повишаване на цените обаче е недостигът на газ в цяла Европа заради възстановяването на бизнеса, който се събужда след ковид кризата.

Така накратко може да се опише енергийният пазар в България. Цената е една от най-ниските в цяла Европа, бизнесът не може обаче да си я позволи. Мощностите ни работят на пълен капацитет, но енергията се изнася на големи пакети. Правителството изготвя спешни мерки, които обаче не могат да влязат в сила веднага. А дали ще има пари за тях също е под въпрос. Всичко зависи от това дали енергийните производители ще излязат на печалба.

По думите на служебния министър на икономиката Андрей Живков обаче не винаги бизнесът знае какво иска. От една страна е изискването на Европа да изпълним изискванията за зелената сделка, а от друга страна липсата на алтернативен източник на електроенергия у нас, различен от въглищата.

В понеделник служебното правителство представи три групи от мерки - намаляване на цената на тока за бизнеса, като на потребителите се върнат по 50 лева на мегаватчас използвана енергия, увеличаване на контрола върху енергийната борса и предлагане на по-малки пакети електроенергия на пазара, така че да се намали износът на големи количества ток.

Според идеята на правителството новите мерки могат да влязат в сила едва след поредна актуализация на държавния бюджет през декември.

Отделно съществуват и още два проблема: бизнесът можеше да не пострада толкова, ако се беше застраховал срещу рязка промяна на цената на тока.

Продуктът се предлага и на нашата борса, но от общо 80 участници, едва около 10 се възползват, показват данните на борсата.

Под въпрос остава идеята за финансиране на помощта на бизнеса от свръхпечалбата на държавните енергийни компании. Според изпълнителния директор на Българския енергиен холдинг такава печалба може и да няма.

Така остават отворени въпросите - ще има ли достатъчно пари, за да бъде подпомогнат бизнесът и навременна ли ще бъде мярката, ако се случи след два месеца? От своя страна компаниите ще си вземат ли поука и ще започнат ли да мислят за тока като за стока, която трябва да купуват изгодно? Ще има ли нови продукти на борсата, които да гарантират разнообразието на пакети, които се предлагат? Предстои да разберем, на фона на идващата зима.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари