Изложба в Историческия музей разказва за създателя на езика есперанто
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Изложба в Историческия музей в Русе разказва за създателя на езика есперанто.
Тя е дело на Полския институт съвместно със Съюза на българските есперантисти и е по случай обявяването на Людвик Заменхоф за патрон на 2017-а от ЮНЕСКО. Експозицията може да бъде разгледана до 2 ноември.
Заменхоф създава езика есперанто в края на 70-те години на 19-и век. Решава да го направи, за да намали напрежението между хората от различни култури, като измисли неутрално средство за общуване.
Маргарита Савова – председател на градско есперантско студио „Либеро“ – Русе: „Той е искал, както Вавилонската кула се е строила навремето, да обедини хората – това е език на приятелството, език на мира, език на добросъседските отношения.“
И наистина – днес есперанто е наричан „най-приятелският език“. Ако реши да го научи, човек може да го усвои за една седмица. Броят на владеещите го днес е между 30 хиляди и 2 милиона души, като за около 1000 души той е роден.
Маргарита Савова – председател на градско есперантско студио „Либеро“ – Русе: „В съвременния свят хората пътуват, комуникират, ходят по туризъм, а това е един лесен начин за комуникация.“
През 2004-а година в Европейския парламент се провежда гласуване за въвеждане на един език по време на заседанията. За есперанто гласуват най-много евродепутати – 43% есперантисти. А създателят му Заменхоф навремето се отказва от всички права, които има върху него – с единственото желание езикът да оцелее, да се развива и да принадлежи на всички хора.
Русе почете паметта на героя от Кербала
Русе почете паметта на героя от Кербала
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Русия обяви извънредно положение заради разлива на мазут в...
Бедствено положение: 90 населените места са без ток в...