"Йосиф и фантастичната му пъстра дреха" на русенска сцена
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
ЙОСИФ И ФАНТАСТИЧНАТА МУ ПЪСТРА ДРЕХА, 30.11.2016 година, Зала Опера
Мюзикъл от Андрю Лойд Уебър и Тим Райс
Режисьор - Светозар Донев
Диригент - Страцимир Павлов
Художник - Иван Токаджиев
Хореография - Светлин Ивелинов
Диригент на хора - Стефан Бояджиев
Втори режисьор - Сребрина Соколова
ЙОСИФ - Христо Ганевски
РАЗКАЗВАЧ - Ина Петрова
ЯКОВ - Закар Гостанян
ПОТИФАР - Анатоли Романов
ФАРАОН - Пламен Долапчиев
ВИНОЧЕРПЕЦ - Димитър Илиев
ХЛЕБАР - Анатоли Романов
Г-ЖА ПОТИФАР - Галина Велчева
РУВИМ - Людмил Петров
СИМЕОН - Петър Петров
ЛЕВИ - Борислав Донев
НАФТАЛИМ - Петър Генов
ИСАХАР - Денко Стоянов
АСИР - Георги Ханджиев (гост)
ДАН - Диян Богданов
ЗАВУЛОН - Николай Димитров
ГАД - Павел Кирчев
ВЕНИАМИН - Илко Захариев
ИУДА - Велин Михайлов(гост)
СЪПРУГА НА РУВИМ - Галя Великова
Оркестър, хор и балет на Държавна опера - Варна
„Йосиф и фантастичната му пъстра дреха" е една от най-ранните творби на известния композитор Андрю Лойд Уебър. Режисьорът на спектакъла, проф. Светозар Донев за втори път се среща с творбата. За разлика предишната постановка преди десет години в София, сега той търси по-съвременен прочит. Проф. Донев акцентира върху посланието младите хора да се борят за своите мечти и великодушно да прощават грешките на ближните, защото това е най-добрият начин да бъдеш щастлив..
Според хореографът Светлин Ивелинов историята на Йосиф кореспондира с всички епохи. Затова, също като днешните хора, артистите танцуват рок, танго, кънтри, street dance. В танците има и стилизирани елементи, съотнасящи се към древен Египет и библейската епоха. В това непрекъснато търсене на паралела между библейското и съвременното светоусещане чрез едни и същи герои се състои непреходното очарование на този мюзикъл.
Основан върху притчата за една чиста душа, мюзикълът носи в себе си една много приятна атмосфера на лекота. „Йосиф и фантастичната му пъстра дреха” зарежда с положителна енергия и се възприема по един и същ начин от различни поколения, възрастните го гледат със същия интерес като децата, по лицата на всички греят усмивки. И това е естествено, защото хората обичат да съпреживяват доброто.
„Чуден е, чуден е светът!” гласи лайтмотивът в една от песните, които звучат в началото и на финала на спектакъла. Светът, в който живеем, наистина е чуден, просто трябва да имаме очи и сетива да го усетим.
Страцимир Павлов е роден в град Варна. През 1995 г. се дипломира в Националното училище по изкуства „Добри Христов”. Паралелно с основния си инструмент кларинет, завършва класа по композиция и оркестрово дирижиране на проф. Милко Коларов. През същата година е приет в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” – София, но получава и президентска стипендия за Университета на Централен Арканзас където се дипломира през 2001 година.
От 2002 г. е музикален директор и диригент на Оперния театър в Литъл Рок, Арканзас. Ръководи Университетската опера и е главен диригент на три църковни хора. Свирил е за всички живи американски президенти при откриването на Президентската библиотека на Бил Клинтън. Концертирал е и с великия Рей Чарлз, а също и с Лаурънс Хамилтон, Адриана Забала и Мая Анджелоу. Дирижирал е над 40 заглавия (опери, мюзикъли и шоу програми). Води летни академии за млади оперни певци. През 2007 г. създава първото частно музикално училище в Литъл Рок за оперно и сценично майсторство. През 2008 г. се връща в България.
Участва в множество групи, създава собствени музикални проекти, преподава Национално училище по изкуствата „Добри Христов” – Варна. През 2010 печели награда на Община Варна за млад учител, през 2012 награда “Варна” за иновативни музикални проекти и през 2013 голямата награда на фондация “Стоян Камбарев” за полет в изкуството. През 2013/2014 г. дирижира другата ранна творба на Андрю Лойд Уебър – рок операта „Исус Христос суперзвезда“.
Андрю Лойд Уебър е един от най-известните композитори от края на 20 век с многото си успешни постановки, които се играят в продължение на десетилетия в Ню Йорк и Лондон. Написал е 16 мюзикъла, два саундтрака и Реквием. Много част от мюзикълите му като „I Don't Know How to Love Him“ от „Исус Христос суперзвезда“, „Don't Cry For Me, Argentina“ от „Евита“, „Memory“ от „Котките“ и „The Music of the Night“ от „Фантомът от Операта“ са станали известни хитове даже и извън театралните постановки.
Билети за спектакъла могат да се намерят на касата на операта и в Билетния център на ул."Симеон Велики" № 6
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
НАПАРАПЕТВАНЕ
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
НАПАРАПЕТВАНЕ