Илон Мъск стои твърдо зад идеята за атакуване на Марс с ядрени бомби

0
Така планетата щяла да стане обитаема за хората
Така планетата щяла да стане обитаема за хората Снимка: БГНЕС

Илон Мъск отново застана зад идеята от 2015 г. за изстрелване на ядрени оръжия точно над полюсите на Марс. Той вярва, че това ще помогне за затоплянето на планетата и ще я направи по-гостоприемна за човешки живот, пише Сайънтифик гейт.

Идеята е да се освободи въглероден диоксид, хванат в ледените шапки на Марс, като така ще се създаде парников ефект. Проучване, направено през 2018 г., заключи, че използването на CO2 на Марс за възпроизвеждане на земната атмосфера би било невъзможно с днешната технология.

Илон Мъск публикува в Туитър в четвъртък вечерта „Nuke Mars“ („Да нуклеаризираме Марс“). Въпреки че туитът е в типично несериозния стил на Мъск, милиардерът отдавна подкрепя идеята за изстрелване на ядрени оръжия на червената планета с цел да я преобразува - т.е. да направи повърхността обитаема за хората.

В своя изява в "Късно шоу със Стивън Колбърт" през 2015 г. Мъск заяви, че Марс може да бъде затоплен чрез изстрелване на повърхността му на термоядрени оръжия (водородни бомби) над полюсите, което подтикна Колбърт да го нарече "свръхподлец".

Той доразви идеята си няколко седмици по-късно на събитие на своята компания за слънчеви панели „Solar City“, като заяви, че целта ще бъде да се създадат две миниатюрни „слънца“ над полюсите чрез използването на ядрени бомби. Целта е да се изпари водата, която в момента е в капан в леда на полюсите на Марс, като така ще се освободи въглероден диоксид в атмосферата и следователно ще се получи парников ефект върху планетата.

Мъск се отнася изключително сериозно към амбицията си да създаде човешка колония на Марс и това е една от водещите мисии на неговата космическа компания „SpaceX“, пише Бизнес Инсайдър.

През 2018 г. двама изследователи от университетите в Колорадо и Северна Аризона проучиха възможността за използване на въглероден диоксид за трансформиране на Марс и стигнаха до извода, че това не би било възможно с днешната технология.

Изследването, публикувано в „Nature Astronomy“, идентифицира два проблема. Първият е, че просто няма достатъчно от газа, затворен на Марс, за да произведе очаквания ефект. Вторият е, че частиците от атмосферата на Марс постоянно се губят в дълбокото пространство, така че изпареният въглероден диоксид би изтичал от атмосферата.

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари

  • до 1
    да се гордееш, че имаш проблеми и недостатъци не е нормално, първо гордостта е грях, второ да се пие алкохол не е...
  • Запознат бесарабски гей
    Браво на Кеворк! Успя здраво да го зачука на смрадливите ДеБил-ПеПерастки куросмуци! ПеПераст мартинчо/вгъзилена, след всяка...
  • Шерлок Холмс
    Усеща се гнусна смрад на бесарабски пасивен ПеПераст на име мартинчо/вгъзилена,ясно наркоманът е изпълзял от контейнера,който...
  • До 10
    Ти щото си си пил пиенето с римляните, че знаеш какво са виждали и какво не. Айде бегай оттук. Разбрахме те, че си имал...
  • Читател
    ДунавМост,няма ли най после да баннете умствено изостаналата бесарабска мърша ? Налага ли се читателите на сайта ви да търпят...