Илияна Йотова: Днес в парламента не чух каква е нашата позиция за хода на войната

0
Според вицепрезидента от днешното заседание на парламента няма новина
Според вицепрезидента от днешното заседание на парламента няма новина Снимка: БНТ

Вицепрезидентът коментира взетото днес решение за оказване на военнотехническа помощ на Украйна

"Още преди няколко дни и аз, и президентът почти предвидихме какво ще се случи днес в пленарна зала - ще бъде прието такова решение, което да удовлетворява партиите в коалицията, за да не се стига до предсрочни избори, за да не се стига до политическа криза. Ще има и неудовлетворени партии, както е видно."

Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира по БНТ взетото днес решение НС да даде мандат на правителството за оказване на военнотехническа помощ на Украйна.

По думите й, като че ли има по-голям консенсус вътре в Народното събрание. Тя обаче изрази съмнение дали българите сме по-обединени по тази тема след днешната дискусия.

"Радва ме мисълта, че от много години насам парламентът заработи така, както трябва - с много разгорещена дискусия, с възможност за различни гледни точки, но всеки след това решение ще намери аргументите да защити собствената си позиция по-скоро от избирателна гледна точка. По-лошото обаче е, че не само днес в НС, но и в последните дни не чух каква е нашата, българска позиция, политическата ни позиция по отношение промяната на самия ход на войната, защото ние определено сме в един втори етап", допълни вицепрезидентът.

Тя е категорична, че след решението на САЩ да се изпрати въоръжаване за Украйна за близо 30 млрд. долара, след решението на Германия и новото решение на Франция за подкрепа на въоръжаването - това са нови обстоятелства, при които българската позиция трябва да бъде актуализирана и е нужна дискусия именно по тази тема.

"Въоръжаването на Украйна в такава степен - страна в сърцето на Европа, е безпрецедентна ситуация след 1945 година", подчерта Илияна Йотова.

Вицепрезидентът аргументира тезата си, че днешното решението на НС не е новина, като припомни, че на връщане от Киев премиерът Кирил Петков "каза същите тези тирета, които днес станаха решение на Народното събрание". Според нея тревожни са два момента:

"Първият е, че като че ли се търсеше допълнителна помощ сякаш българското правителство не е уверено докрай в себе си и не може да удържи своята позиция в НС, та трябваше специално писмо от президент на чужда държава - при това във война. И второто, че в един такъв наистина преломен момент за НС, за нас като държава, липсата на министър-председателя, на водещи министри - на отбраната, на външните работи днес, за мен е абсолютно необяснима и неоправдана", категорична е тя.

Вицепрезидентът Йотова се спря на новината от късните часове на днешния следобед, че вицепремиерът Василев е изявил желание за България да не важи ембаргото за руския петрол, като попита "защо тогава днес страната ни не беше спомената заедно със Словакия и Унгария от председателя на Европейската комисия, ако е вярно заявлението на вицепремиера, че още преди няколко дни, преди днешното заседание на ЕК България е поискала това?"

Същото важи и за доставките на газ. Министър-председателят днес посочи, че до края на годината ще има газ и то на нормални цени. Йотова призова да бъдем реалисти и допълни, че на 18 и 19 май ЕК ще представи изключително важен документ, свързан с новата енергийна стратегия на ЕС в условията на криза и война. Тази стратегия почива на два стълба - първият е да бъде осигурен с доставки на газ следващият зимен сезон и се смята как да стане този микс на поносими цени. Освен това не е ясно как ще се компенсира недостигът чрез възобновяеми енергийни източници. "По тези въпроси не можем да говорим само теоретично", подчерта тя.

Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира и състоялата се днес национална конференция "Европейска перспектива за добросъседските отношения между Република България и Република Северна Македония".

Тя призна, че натиск към страната ни да вдигне ветото за влизане на Северна Македония в ЕС има и това се дължи на факта, че не успяхме да сложим баланс между геополитическите интереси и геополитическите решения на ЕС и нашата малка, но много ценна българска правда по отношение на процесите в Република Северна Македония.

Такъв мащабен форум досега не е правен, това беше признато от всички участници в конференцията, каза още тя.

Що се отнася до изказването на премиер-министъра Кирил Петков, че е възможно да преместим ветото си в бъдещето, вицепрезидентът попита докога ще получаваме сигнали отвън, че България има две външни политики? "Как смятате, че стоим тогава в очите на нашите европейски партньори?"

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари