Европа се завърна в космоса с успешния полет на "Ариана 6"

0
Ракетата - носител изведе в орбита микроспътници за изследователски цели
Ракетата - носител изведе в орбита микроспътници за изследователски цели Снимка: ESA - S. Corvaja

Ракетата - носител изведе в орбита микроспътници за изследователски цели

Европа се завърна в космоса с успешния полет на "Ариана 6".

Европейската космическа агенция (ЕКА) отбеляза исторически момент във вторник вечерта с успешното изстрелване на ракетата "Ариана 6".

Мисията, която включваше извеждането в орбита на микроспътници за изследователски цели, отбеляза първия успешен полет на ракетата и възвръщането на автономния достъп на Европа до космоса, съобщават световните осведомителни агенции.

"Това е исторически ден за Европейската космическа агенция и за Европа", заяви Йозеф Ашбахер, генерален директор на Европейската космическа агенция, изразявайки своето "облекчение."

Колегата му от Френския национален център за космически изследвания (CNES), Филип Батист, също отбеляза важността на събитието: "Европа се завърна."

Мисията не беше безупречна – ракетата-носител се отклони от траекторията си в края на полета, което предотврати повторното навлизане в атмосферата на горната ѝ степен, която трябваше да се приводни в Тихия океан, далеч от обитаема земя. Въпреки тази "аномалия", европейските космически ръководители изразиха задоволство от успеха на основната цел - извеждането на спътници в орбита.

"Това е голям успех, въпреки малкото разочарование в края на мисията", каза ръководителят на Германската космическа агенция (DLR) Валтер Пелцер.

В контролната кула на мисията, зала "Юпитер", разположена на 17 километра от стартовата площадка в Куру, Френска Гвиана, тревогата от евентуалния провал на очаквания от четири години полет бързо беше заменена от облекчение и аплодисменти.

Президентът на Франция Еманюел Макрон също отправи "огромни поздравления към екипите, които правят възможно това, което изглеждаше невъзможно." Бил Нелсън, ръководител на НАСА, приветства европейските си колеги в социалната мрежа Екс, отбелязвайки "гигантската стъпка", която ЕКА направи с първото изстрелване на мощната си ракета-носител от ново поколение.

Въпреки многото извършени наземни тестове и симулации, все още съществуваше елемент на риск - в исторически план почти половината от първите изстрелвания на ракети в света са били неуспешни, включително първата "Ариана 5" през 1996 година, която въпреки това е претърпяла само два провала в 117 изстрелвания.

За да се избегне евентуалната загуба на ценни комерсиални спътници, "Ариана 6" носеше десетина университетски микроспътници и две капсули за повторно навлизане в атмосферата, които трябваше да бъдат изхвърлени в края на мисията. Отклонението на ракетата от траекторията ѝ в края на полета попречи това да се случи.

През декември 2014 година "Ариана 6" беше предпочетена пред друга версия и има способността да извежда спътници в геостационарна орбита на височина 36 000 километра, както и да извежда съзвездия от сателити в орбита на няколкостотин километра от Земята. Основната новост е повторно запалващият се двигател Vinci на горната степен на ракетата. По време на полета двигателят запали успешно два пъти, но третото запалване, което трябваше да позволи повторното навлизане в атмосферата, не се осъществи поради необяснимо изключване на спомагателния енергиен блок.

Производителите на ракетата "Ариангруп" обясниха, че тази финална фаза на мисията в условията на "микрогравитация" не може да бъде тествана на Земята.

Този полет на "Ариана 6" беше стратегически за европейците, които искат да останат конкурентоспособни пред американската компания "Спейс Екс", която изстрелва своите ракети за многократна употреба "Фалкон 9" приблизително два пъти седмично.

От последния полет на "Ариана 5" преди година Европа не е успяла да изстреля сама спътник в орбита - след нахлуването в Украйна, тя вече няма достъп до руската ракета-носител "Союз", която от десет години беше изстрелвана от Френска Гвиана. Другата европейска ракета "Вега-С" е приземена от края на 2022 година след авария.

След този първи полет ще са необходими няколко месеца за анализ на данните от многобройните сензори на ракетата-носител. Следващото предизвикателство ще бъде успешното увеличаване на броя на полетите - шест са планирани за 2025 година, а осем - за следващата година. "Ариана 6" има 29 поръчани полета.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари