Русе почете паметта на Баба Тонка

2

132 години от смъртта на легендарната възрожденка бяха отбелязани с венци и заупокойна молитва

Официална церемония се проведе днес пред паметника на Баба Тонка в Русе, с която гражданите отбелязаха 132 години от смъртта на майката-героиня, отдала живота си в името на свободна България.

В своето слово кметът Пенчо Милков подчерта историческото значение на Тонка Обретенова не само за русенци, но и за цяла България.

"Тонка Обретенова не е просто име от учебниците, тя е исторически образ за нас, русенци, както и за България - символ на родолюбие, смелост и всеотдайност. Във времена, когато българският народ се бори за своето освобождение, тя посвещава живота си и отдава цялата си енергия в името на свободата. След посещението на Георги Раковски в нейния дом, се заражда идеята за национално-освободителната борба, а тя самата се превръща в стожер на националната кауза. Дори след гибелта на своите близки, тя не спира да подкрепя борбата за свобода", заяви кметът.

Милков акцентира върху отговорността на русенци да съхраняват паметта на Баба Тонка и нейната саможертва, като предават този дух на идните поколения.

Богата културна програма

Събитието беше съпроводено с богата културна програма, в която участие взеха Младежкият гвардейски отряд към Общинския младежки дом и Общинският духов оркестър. Духовници от Русенската Света митрополия отслужиха заупокойна молитва за душата на великата българка.

Специални изпълнения в памет на Баба Тонка представиха Ева Гашева и Кристиян Георгиев, които по този начин отдадоха почит към наследството на майката-героиня.

Церемонията привлече множество официални лица, като цветя и венци бяха положени от представители на местната и държавна власт, както и от различни институции в града. Водеща на събитието беше Мина Маринова, която е ръководител на Театрално студио „Маска" към Общинския младежки дом.

Незабравимото наследство на Баба Тонка

Тонка Тихова Обретенова остава в българската история като майка на седем деца и неуморим сподвижник на хъшове и революционери. Нейният дом се превръща в убежище за борците за свобода, докато самата тя помага с предаването на тайни съобщения и внасянето на оръжия.

Всички нейни деца се включват активно в освободителната борба, като за тях тя произнася паметните думи: "четирима сина загубих – двама са в гроба и двама полуживи. Но още четирима да имах, пак нямаше да ми стане жал, ако ги видя, че носят байряка".

Сред големите ѝ дела е съхраняването на черепа на Стефан Караджа, а русенци я запомнят с характерната черна забрадка, като жена, която вечно изпраща и вечно чака своите близки. След смъртта ѝ през 1893 година, тя остава в народната памет с прозвището „Майка на бунтовници" и се превръща в свещения образ на Българската майка.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Март 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Виц на деня

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
- Една минутка, да разкарам жената...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари