Поевтиняват земеделските земи в България
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Драстични разлики в цените на нивите – от 800 до 3000 лева за декар
Пазарът на земеделска земя в България претърпява съществена промяна през последните години. Според информация от Асоциацията на собствениците на земеделски земи, цените на обработваемите площи, които преди две-три години бележеха постоянен ръст, сега отчитат значителен спад.
В някои райони на страната намалението в цените през миналата година достига до 20% в сравнение с предходните периоди, съобщава БНТ. Експертите определят настоящата ситуация като преход от стабилен към трудно прогнозируем пазар, със значително отдръпване на ключови играчи и повишена предпазливост сред земеделските производители.
Големи регионални разлики в цените
Данните показват сериозни различия в стойността на земеделската земя в различните региони на страната. Най-високите цени се наблюдават в Добруджа, където декар земя може да достигне до 3000 лева. В противоположния край на спектъра се нарежда районът на Странджа, където цените падат до около 800 лева за декар.
Николай Димов, земеделски производител от село Стефан Караджово в Ямболско, потвърждава тенденцията за региона си. Той отглежда зърнени култури както върху собствени земи, така и върху арендувани площи и споделя: "Това се дължи на повишените ренти. Собствениците имат добри приходи и продават земя само хора, които имат крайна нужда от пари. Не съм склонен да продавам земя, по-скоро купувам. Това е една трайна инвестиция, която има добра доходност и инвестицията, направена в земята, може да се каже, че е много добра."
В Ямболския край цените на декар земеделска земя варират между 800 и 1000 лева, което го нарежда сред районите с най-евтини земи в България.
Причини за спада и перспективи
През изминалата година най-високите цени на сделките с ниви са отчетени в Североизточна България – областите Добрич, Силистра и Русе. След тях се нареждат райони от Северозападна България – Монтана, Видин и Плевен. Най-евтина остава земята в Странджа и Югозападна България, където пазарът на земя практически е замръзнал.
Председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Евгений Орешаков посочва основните причини за промените на пазара: "Част от корпоративните купувачи се оттеглиха, земеделските производители останаха основни купувачи на земя, но станаха силно селективни и купуват земя само там където я обработват. Част от продавачите са оттеглиха от пазара очаквайки дългосрочния тренд на увеличение на цените да продължи, но това не се случи."
Сред факторите, които оказват влияние върху пазара, са по-ниските добиви, нестабилните пазари за реализация на продукцията и произтичащата от това икономическа несигурност.
Бъдещето на пазара
Експертите не очакват бързо възстановяване на цените на земеделската земя. Според анализаторите, в обозримо бъдеще ще се запази тенденцията на по-голямо търсене и по-слабо предлагане.
Евгений Орешаков прогнозира: "През следващата година пазарът на земеделска земя ще бъде пазар на разум и търпение, а не пазар на краткосрочни емоции и спекулации. Пазарът ще търси дългосрочна тенденция, която ще бъде подчинена на устойчивостта на земеделските бизнеси, а не на спекулации."
За разлика от колебанията при цените на земята, рентите запазват стабилни нива. В Южна България те възлизат на около 48-50 лева за декар, докато в Северна България се движат между 70 и 80 лева за декар, а в определени райони на Силистра и Добрич достигат до 90 лева за декар.