Д-р Мирослав Ненков: Бюджетът за здравеопазване е каца без дъно
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Анестезиологът предупреди, че рекордните 9,3 милиарда лева няма да решат проблемите в системата
Д-р Мирослав Ненков, един от водещите анестезиолози в България и бивш министър на здравеопазването, изрази силно критично мнение относно рекордно високия бюджет за здравеопазване, сравнявайки го с каца без дъно. В интервю за Българската национална телевизия той разкри песимистичната си прогноза за усвояването на отпуснатите 9,3 милиарда лева за сектора.
"Днес е 27 март, ако ме поканите на 27 ноември, ще коментираме как не е стигнал бюджетът. Не може да се напълни каца без дъно. Не може. Тя изстича винаги. Ако ще и вътре да налеем 63 милиарда, пак няма да се задават тези, които ги гледат тези 10 милиарда, като милиарди, а не като нещо, което би допринесло за повишаване на качеството на предлаганата медицинска помощ, за повишаване на доходите на хората в психиатриите. Няма да стигне. Силите ми го казват," заяви категорично д-р Ненков пред БНТ.
Множество пробойни в системата
Според бившия здравен министър проблемите в здравеопазването са толкова дълбоки и многобройни, че ефективна реформа на този етап изглежда невъзможна.
"Няма как да се направи реформа в тази система, изключено е. Те има адски много пробойни. Не може да ги покрием сега с вас днес всичките пробойни," обясни експертът.
За да илюстрира един от ключовите проблеми, д-р Ненков даде пример с малките общински болници, които продължават да функционират въпреки ниското качество на медицинските услуги, които предлагат.
"Как ще кажем на хората в Дерманци, че ще им закрием болницата? Тя за нищо не става тази болница. Тя дава най-лош медицински продукт. Там има лекари, които само се водят, че са там, пък те не са там, за да работи болницата. Да може кметът да се похвали и да се надява да го преизбират пак. Тя това работи тази болница," сподели той.
Анестезиологът подчерта, че политическата конюнктура не позволява закриването на подобни неефективни здравни заведения: "Само че, ако случайно кажем на тези хора, че ще им закрием болницата, защото е безсмислена, другата политическа сила, не тази на кмета, ще подскочи с едни много силни изяви в студия, като вашето. 'Хората остават без лекари.' Те наистина остават без лекари, защото лекарите намаляват. И няма голям наплив да се ходи в Дерманци."
Доболничната помощ като решение
Д-р Ненков посочи и възможни решения, базирани на международния опит: "Цивилизования свят работи така. Огромна част от медицинската помощ може да бъде оказвана доболнично. Това е с по-малко разходи, с не по-ниско качество." Той обаче веднага добави и препятствието пред такава промяна: "Само че, болниците тогава какво ще правят?"
На въпрос на водещия дали става дума за война между различни лобита в сектора, д-р Ненков първоначално отрече, но когато беше попитан кой реално управлява здравеопазването, той признава, че министърът на здравеопазването "само администрира желанията на лобитата... да, доколкото може да избалансира между отделните, как да кажа, зинали усти."