Спешният телефон 112 вече ще работи с видео, глас и данни в реално време
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1

Народните представители одобриха на първо четене промени в Закона за спешните повиквания 112
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 беше приет на първо четене от Народното събрание. За предложението гласуваха 192 народни представители, а 11 бяха против, съобщиха от парламента.
Проектът е разработен във връзка с изпълнението на ключов етап 341 от Националния план за възстановяване и устойчивост на България, който включва инвестиция „Подобряване на националната система за спешни комуникации 112". Министерството на вътрешните работи е определено като отговорна институция за реализацията на проекта.
Нови технологични възможности
Съществуващата Национална система 112, както и повечето подобни системи, са базирани на използваната в миналото единствена възможност за достъп на гражданите - чрез телефон. В мотивите към законопроекта се подчертава необходимостта от преодоляване на настоящите технологични ограничения и осигуряване на възможност за отворени и гъвкави решения, съответстващи на съвременните промени в очакванията на гражданите, информационно-комуникационните технологии и европейското законодателство.
Проектът предвижда изграждане на центрове за комуникации от следващо поколение, свързани в електронна съобщителна мрежа с пакетна комутация. Това ще осигури широколентов обмен на информация в мрежата на Националната система 112 - включително видео, данни, глас и текст в реално време, както и надграждане на системите с нови и съвременни услуги.
Приемането на спешните комуникации, обменът на информация между центровете 112 и службите за спешно реагиране, както и възможността за управление на ресурсите ще се осъществява през единна информационно-комуникационна система.
Предимства на новата система
Модернизираната система ще позволи определяне на точното местоположение на обаждащото се лице и на инцидента, осигуряване на равностоен достъп на хората с увреждания, както и възможност за пренасочване на спешното повикване към най-подходящия център за приемане на спешни повиквания. Това ще гарантира ефективен достъп до службите за спешно реагиране за всички граждани.
Докладвай този коментар за нередност
×root: Мале че са ми забавни днес всички, ако подаващият сигнал е във обхват на заглушител и прихващач мобилни релета, "лошите", Ще му изпържат модема на телефона и ще умре телефона в ръцете ми преди да е успял да набере ако е във режим волте и 4г-5г, ако не най-простият 3g и само глас, без volte signal ip rewoute и без 4-лте, 5g, сигнала никога няма да бъде подаден във спецелизирани зони, американците, китайците всички други, има де се смеят със техните сателитни телефони и позволени legacy 3g networks, като чуят за европейската система която поддържала най-модерното, и ако после спрат 3г никви шансове да се обадиш никъде като стане напечено... Браво, великите европейски системи пак ще за смях на целият свят, щото не са го до измислили, дано не спрат 3Г, че като стане напечено ще видят телефонен сигнал, ама друг път....