Ето за какво община Русе ще похарчи 108 милиона лева
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 1
Вчера, 9-и януари, в Пленарна зала на Община Русе се проведе публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Русе за 2017 година.
На него присъстваха председателят на Общински съвет – Русе проф. Христо Белоев, кметът на Община Русе Пламен Стоилов и неговите заместници, секретарят на Община Русе Димитър Генков, главният архитект на Община Русе арх. Живка Бучуковска, директорът на дирекция „Финансово-стопански дейности“ Емилия Пенева, началникът на отдел „Бюджет“ Еленка Димитрова, директори на дирекции, общински съветници, журналисти и граждани.
„Уверявам ви, че аз лично и администрацията на Община Русе следваме принципа на екипна работа за структурирането на бюджет, съвместим с желанията и потребностите на гражданите. Той е напълно стриктен и изряден, за да създаваме видимите резултати, които остават след нас за поколенията“, заяви г–н Стоилов в началото на обсъждането.
Рамката на проектобюджета за 2017 г. е 107 901 690 лв. без преходни остатъци, като е балансиран при осъществен анализ на приходите за 2017 г. и разчет на разходи, съгласно приоритетите, заложени в програмата за управление и стратегическия план за развитие на Общината.
Сред приоритетите, заложени от общинското ръководство са: успешно начало на важни инфраструктурни проекти и максимално привличане на европейски средства в новия програмен период 2014 – 2020 г.; подобряване на инфраструктурата, в т.ч. в малките населени места, подпомагане на социални дейности, образование и здравеопазване; запазване на културните ценности, развитие на спорта и културния туризъм; подобряване на административното обслужване и комуникацията с гражданите; привличане на стратегически инвеститори в екологично чисти и високотехнологични сектори; привличане на финансови средства по национални, европейски и международни програми; активно участие в Националната програма за енергийна ефективност на жилищните сгради; балансирано развитие на централната градска част, кварталите и малките населени места чрез подобряване на транспортната инфраструктура; осигуряване на средства във всички сфери на обществения живот чрез усъвършенстване и устойчивост; въвеждане на електронни административни услуги и подобряване средата за достъп до задължения и бeзкасови разплащания; продължаване на социалната политика на общината; обновяване и модернизиране системата за улично осветление; ремонт и изграждане на детски и спортни площадки, спортни игрища, улици и общински пътища; благоустрояване и озеленяване на междублоковите пространства и други.
Изграждането и благоустрояването на подземните паркинги и летище „Русе“ бяха сред основните дискутирани теми, представляващи интерес за обществеността. В отговор на запитване във връзка със състоянието на Пантеона на възрожденците, арх. Бучуковска увери, че вече е представен и изготвен нов инвестиционен проект, който предстои да бъде одобрен. Той предвижда цялостна подмяна на облицовката, както и всички участъци на покрива, също така обхваща ремонт и на Художествената галерия, която не е реновирана от близо 30 години. Проектното предложение е на стойност близо 6 млн. лв.
Проектът за бюджет е публикуван на интернет страницата на Общината по основни показатели, изпълнявани проекти и приоритети и е на разположение в Информационен център – пл. „Свобода“ №6.
***
Последва обсъждане на предложение за поемане на дългосрочен дълг от Община Русе, с цел реализация на СМР-дейности за ремонт на уличната мрежа на територията на град Русе. Той цели решаване на множество транспортно–комуникационни проблеми, трупани с десетилетия.
Основните параметри на дългосрочния инвестиционен кредит са:
• Максимален размер на дълга – десет милиона лева;
• Валута на дълга – лева;
• Вид на дълга – дългосрочен дълг, поет с договор за банков кредит;
• Условия на усвояване и погасяване:
- срок на усвояване на кредита – до 24 месеца;
- срок на погасяване – до 120 месеца;
- начин на погасяване – на равни месечни вноски с начало месеца, следващ пълното усвояване на кредита;
- с възможност за предсрочно пълно или частично погасяване, без начисляване на такси и комисионни;
• Източници за погасяване на главницата – собствени приходи на Общината.
• Параметри на кредита:
- Максимален годишен лихвен процент – до 4;
- През периода на усвояване – ежемесечна лихва само върху реално усвоена главница;
- При просрочие на главница – до 2% надбавка към договорения лихвен процент по редовен дълг на годишна база за срока на просрочената сума;
• Други такси, наказателни лихви, неустойки и разноски:
- без такса за управление;
- без такса ангажимент върху неусвоената част на кредита в периода на усвояване;
- без такси за предсрочно погасяване на кредита;
С реализацията на проекта ще се подобри технически-експлоатационната годност на ремонтираните участъци, което от своя страна ще създаде условия за нормална експлоатация на уличната мрежа. Ще се повиши качеството на живот с подобряване на градската среда. Реализацията на проекта ще допринесе съществено за подобряване безопасността на движение, както за МПС, така и за пешеходците.
Резултатът от финансирането на инвестицията ще е ремонт на 319 551 кв.м. улични платна и 188 625 кв. м. тротоари.
Зам.-кметът Наков обясни процеса на обследване на уличната мрежа, като обяви, че се удължава срока за експлоатация, за да се създаде резерв от най-доброто и благоприятно време за ремонт. Обследвани са 147 улици, като пътната настилка е класифицирана по различни критерии, съответно изискващи различни дейности според спецификата си, остойностявайки се на метър квадратен.
Спрямо площта на участъка се определя и размера на финансирането и е преценено колко площ може да се ремонтира с тези 10 млн. лв. Обследвани са 728 участъка с кръстовища, а от оценените 425 участъка за улична настилка са предложени за финансиране 91 за ремонт. Обследваните тротоарни участъци - от над 500 са предложени 122. Решенията се вземат на база оценката от трафика, който се измерва на всяка една комуникационна връзка и улица. Във всеки един квартал ще се ремонтират основните връзки и всички обслужващи и довеждащи улици и тротоари с генериран натоварен трафик. Програмата ще бъде съгласувана с всички експлоатационни дружества, съобразена с Наредбата за обслужване и ремонт, която се обсъжда и разработва в момента за рехабилитация на общинската мрежа, гарант за качествено изпълняване на дейностите.
Без ток: Хората в село Малиново изхвърлят електроуреди и...
Явор Куюмджиев: АЕЦ "Козлодуй" губи стотици милиони заради...
Ернестина Шинова: Българите ще се завърнат от чужбина през...
Прокуратурата: Експертиза показва, че подписът на Кирил...
Без ток: Хората в село Малиново изхвърлят електроуреди и...