Човек може да бъде манипулиран от собствения си глас

1
Дали гласът ми е тих, защото съм тъжен? Или съм тъжен, защото гласът ми е тих?
Дали гласът ми е тих, защото съм тъжен? Или съм тъжен, защото гласът ми е тих?

Експерименти, извършени с помощта на софтуер, показват, че гласът на човек определя емоционалното му състояние, съобщи сп. "Сианс е авнир", цитирано от БТА.

Дали гласът ми е тих, защото съм тъжен? Или съм тъжен, защото гласът ми е тих? Психологически експерименти, извършени под ръководството на Жан-Жулиен Окутурие, компютърен специалист и експерт по звука от Френския институт за научни изследвания, имали за цел да покажат, че и едното, и другото е вярно.

Експериментите включвали три сеанса и обхванали над 100 души в Япония и Франция. Учените накарали доброволци да прочетат откъс от книга на Харуки Мураками, без да им е оповестена целта на експериментите. Снабдени с каски с микрофон, участниците чували гласовете си. Постепенно гласовете им били модулирани по компютърен път, без участниците да бъдат информирани за това. Софтуерът, нужен за тази манипулация, е кръстен Давид и е разработен във Френския институт за акустична и музикална координация. Чрез него се постигат няколко ефекта. Единият от тях е свързан с височината на гласа.

"Ако се изразявам по позитивен начин, ще съм склонен да повиша гласа си. Ако гласът ми става по-тих, се създава впечатлението, че съм тъжен", заяви Окутурие. Вибратото всява страх. Модулациите на гласа предизвикват внезапни промени, свързани с височината му. "Високите честоти правят гласа по-енергичен", поясни експертът.

Софтуерът позволява да се обработи звукът за по-малко от 20 милисекунди, като се избегнат паразитният шум и заекването. Модулациите на гласа започнали след двеминутно четене и постепенно се увеличавали. Почти всички участнички не си дали сметка за това. Те попълнили въпросници за емоционалното си състояние преди и след експериментите. "Установихме, че хората, които бяха чули веселия си глас по време на четенето, преценили, че са по-весели, докато онези, които са чули тъжния си глас, уверили, че са по-тъжни", отбелязаха авторите на изследването. Резултатите от него са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.

Източник: БТА
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари