Българските традиции оживяха в Новград на фолклорен събор с над 500 участници

3

Фолклорният събор "Обичаите по нашенски" привлече близо 500 участници и множество гости

В живописното село Новград, разположено край бреговете на река Янтра, тази година отново се проведе фолклорният събор „Обичаите по нашенски – срещи с миналото на Придунавския регион“. Събитието, което вече седем години привлича фолклорни състави от цяла България, събра близо 500 участници от 36 различни самодейни групи.

Тазгодишното издание, провеждащо се под мотото „Автентичност и съвременност на обичаите“, беше тържествено открито от кмета на Новград Диана Копчева и народния представител Георги Кръстев, който е и областен координатор на ГЕРБ. На сцената оживяха редица ритуали, свързани с поминъка на населението по долното течение на река Янтра, като публиката имаше възможност да се докосне до богатството на българския фолклор.

Поздравителен адрес към участниците бе изпратен и от областния управител Драгомир Драганов, който подчерта важността на съхраняването на българската идентичност и традиции. В своето послание той изтъкна, че „съхраняването на изконните български традиции е пътят към по-доброто бъдеще на децата ни“ и призова всички да пазят връзката с корените и предците си.

Народният представител Георги Кръстев също обърна внимание на значимостта на такива събития, които според него „ни обединяват и правят по-силни“. Той посочи, че чрез тези инициативи българите имат възможност буквално да се докоснат до миналото си и да осъзнаят ролята на ценностите на предците в днешното динамично ежедневие.

Кметът на Новград, Диана Копчева, сподели своята радост от големия брой участници и гости на събора, като отбеляза, че съборът е „символ на обединение и родолюбие“. Според нея, българската народна песен и хоро са уникални сили, които могат да обединяват българите по най-добрия начин. „Народното творчество трябва да се предава от поколение на поколение“, добави Копчева, като подчерта значимостта на традициите за съхраняването на българската идентичност.

Съборът в Новград привлече и редица официални гости, сред които бяха кметът на община Ценово д-р Петър Петров и председателят на Общинския съвет Георги Георгиев, както и кметове и кметски наместници от съседни населени места.

Освен на музикалната и танцова програма, гостите на събитието имаха възможност да опитат и десетки традиционни ястия. Едно от най-големите кулинарни изкушения бяха мекиците, приготвени по малко позната местна рецепта от читалището в Новград. Организаторите бяха подготвили и изложба на автентични носии, които привлякоха вниманието на посетителите със своята красота и детайлност.

Традиционно събитието беше организирано от местното читалище „Христо Ботев – 1927“ и кметство Новград с подкрепата на Община Ценово. Съборът „Обичаите по нашенски“ за пореден път доказа, че българските обичаи и традиции са живи и че те могат да бъдат мощен източник на обединение и гордост за нашия народ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две акули плуват и виждат сърфист с платно.
- Гледай какво обслужване - на поднос, че и със салфетка...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари