50 вместо 114 евро на месец за дете в България

1
Такъв е размерът на детските надбавки за работещите чужденци в Австрия, чиито деца живеят в България
Такъв е размерът на детските надбавки за работещите чужденци в Австрия, чиито деца живеят в България

51,30 евро вместо 114 евро на месец за дете в България. Такъв е размерът на детските надбавки за работещите чужденци в Австрия, чиито деца живеят в България. ЕК смята, че това не е честно и завежда дело срещу Австрия.

Европейската комисия заведе дело срещу Австрия в Европейския съд в Люксембург. Причината е индексирането на семейните надбавки. От началото на 2019 година надбавките, които получават живеещите и работещите в Австрия родители, се напасват спрямо стандарта в държавата, в която живеят децата им, пише Дойче веле.

51,30 за дете в България

В момента семейните надбавки за първото дете в Австрия са 114 евро на месец. Ако обаче родители с българско гражданство работят в Австрия, а детето им живее в България, детските надбавки са значително по-ниски, отколкото ако детето също живее в Австрия. Става дума за точно 51,30 евро месечно за първо дете. На децата, живеещи в Германия пък, се полагат по 111,40 евро на месец. А на тези в Швейцария - дори повече, отколкото в Австрия, тъй като там разходите за живот са по-високи.

Поради въвеждането на новите мерки десетки хиляди деца, живеещи в чужбина, вече получават по-ниски детски надбавки. Според предварителните изчисления, така Австрия би трябвало да пести по около 100 милиона евро годишно.

"По-голямата част от нашите български клиенти бяха засегнати от това решение", разказва Нина Василева, която провежда консултации на чужденци във Виена. Тя казва още, че особено много засегнати е имало сред българите, които работят като гледачи, чистачи и строителни работници. "Често бащите работят тук, а майките са в България с децата", казва Василева.

Въпрос на справедливост?

Значимостта на болногледачките от чужбина в условията на пандемията разрази още повече дебата по темата за семейните надбавки в Австрия. Индексирането на семейните надбавки беше прието от бившата управляваща коалиция на консервативната Австрийска народна партия и крайнодясната Партия на свободата на Австрия. През 2018 година те заявиха, че индексирането е "въпрос на справедливост". Европейската комисия твърди обратното, четем на сайта на австрийската обществено-правна телевизия ORF. Механизмът, въведен от предишното правителство на Австрия, противоречи на политиката за координация на системите за социална сигурност на Европейския съюз.

Освен това той е и дискриминационен. От една страна, защото така работещите в Австрия, чиито деца също пребивават в страната, получават повече пари от чужденците, полагащи същия труд и чиито деца са в чужбина. От друга страна, защото индексирането не се прилага за австрийците, които работят за австрийски фирми в чужбина и чиито деца пребивават с тях извън границите на Австрия.

Австрийската министърка на семейство Кристине Ашбахер от Австрийската народна партия заяви във връзка с новината за делото, че заради различния стандарт на живот в държавите членки индексирането продължава да е "въпрос на справедливост". Коалиционните им партньори от "Зелените" обаче приветстваха стъпката на ЕК. Говорителката на партията Бедрана Рибо обяви, че те отдавна критикуват тази мярка и че не е редно хората, които плащат своите осигуровки в Австрия, да бъдат ощетявани. Опозицията в лицето на социалдемократите заяви следното: "В справедлива Европа всички деца имат еднаква стойност. Канцлерът Курц скоро ще трябва да признае това.".

И в Германия детските надбавки пораждат дискусии

И в Германия многократно са се водили дебати по темата.През 2019 година германските служби са превели общо 398 милиона евро под формата на детски надбавки на банкови сметки в чужбина. С тази сума са били подкрепени общо 318 000 деца, чиито родители работят в Германия. Почти 130 000 от тях живеят в полша. 31 000 живеят в Румъния. През юни 2018 в Бундесрата беше внесено предложение за индексиране на детските надбавки. Дебатите по темата обаче бяха отложени за неопределен период от време.

Сега германската популистка партия "Алтернатива за Германия" остро критикува решението на ЕК. Според нея, и Германия отдавна би трябвало да индексира семейните надбавки.

Според австрийския евродепутат Андреас Шнайдер, решението на ЕК е "важен сигнал за повече справедливост". "В една справедлива Европа всички деца са равни. И австрийският канцлер Себастиан Курц също трябва да го признае", каза той. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари