Пращат полицаите на тестове

1
Спецкуриерите на МВР отиват към комисията за защита на клисифицираната информация
Спецкуриерите на МВР отиват към комисията за защита на клисифицираната информация

Спецкуриерите на МВР отиват към комисията за защита на клисифицираната информация

Специалната куриерска служба се изважда от МВР и се праща в Държавната комисия по сигурността на информацията - ДКСИ. Това предвижда една от поправките в Закона за Министерство на вътрешните работи, научихме от Nbox. Проектът е внесен в парламента в петък следобед тихомълком на фона на нестихващите полицейски протести. Негов автор е Министерски съвет.

Специалната куриерска служба се занимава с приемане, сортиране, описване, съхранение, пренасяне и доставяне на кореспонденция, съдържаща класифицирана информация. Има собствен автопарк и собствен бюджет в рамките на МВР.

През 2005 г. специалната куриерска служба бе извадена от вътрешното ведомство и преместена към министъра на държавната администрация.

През 2009 г. по искане на вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов службата отново е върната в МВР, а през 2011 г става дирекция, подчинена на главния секретар. Службата има
6 куриерски сектора, в състава на които са включени 18 куриерски пункта в цялата страна. Там работят 196 държавни служители и 5 души по трудово правоотношение.

С проекта за промени се създава държавно предприятие „Център за предоставяне на услуги“. Неговата задача ще бъде да анализира, управлява, изпълнява и контролира дейностите по изработката на български лични документи. Други негови функции стават разработване, извършване на предпечатна подготовка и изработване на защитени документи, печати и щемпели, извършване на дейности, свързани с производство и монтаж на табели с регистрационни номера на превозни средства, както и проектиране, разработване, поддържане и развиване на програмни  продукти,  необходими  за  предоставяне на административни услуги от МВР, както и разработване, поддръжка и развитие на автоматизирани информационни системи за нуждите на МВР.

„Всичко това, което е към гражданите, свързано с административна услуга, ще бъде отделено в това предприятие. Става въпрос за друга финансова система, която, вместо тези пари да отиват в бюджета, от бюджета да идват като трансфери, като МВР, ще остават в дружеството, което ще може да се развива и технологично по-добре“, обясни при представянето на проекта вътрешния министър Румяна Бъчварова преди месец. Целта е МВР да се освободи от тези служители, които също се водят първа категория труд. Те просто ще останат държавни служители.

Проектът за промени предвижда създаване на нов член 152а. който гласи: 

„За установяване изпълнението на   служебните задължения от държавните служители могат да се провеждат тестове в рамките на осъществявания административен контрол. Условията и редът за провеждане на тестовете по ал. 1 се определят с правила, утвърдени от министъра на вътрешните работи. Служител, провеждащ тест по ал. 1, не носи административнонаказателна отговорност във връзка с тази си дейност“, гласи още проектозакона.

Стефан Ташев, Nbox

Източник: nbox.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари