Отслабват нагласите за придобиване на ново жилище

5
Цените обаче продължават да растат
Цените обаче продължават да растат Снимка: Dunavmost

Цените обаче продължават да растат

Българската народна банка (БНБ) обяви причините за продължаващото нарастване на цените на жилищата в България, отбелязвайки, че въпреки увеличенията, нагласите за придобиване на ново жилище отслабват.

Според доклада на БНБ, през второто тримесечие на 2024 година индексът на цените на жилищата (ИЦЖ) отбеляза ръст от 15.1% спрямо същия период на предходната година. Това увеличение е малко под регистрирания през първото тримесечие (16%). Според анализа, повишението засяга както нови жилища с ръст от 15.6%, така и съществуващи с увеличение от 14.8%.

Повишение на цените се наблюдава в шестте най-големи областни града, като най-голямо ускорение има в градовете Русе, Бургас и Стара Загора.

Фактори, влияещи на цените на жилищата

Съществуват няколко фактора, които подкрепят търсенето на жилищни имоти и спомагат за растежа на цените. Сред тях са повишените доходи от труд, силната активност при жилищното кредитиране, и исторически ниските лихвени проценти за нови жилищни заеми. В допълнение, ограничените възможности за инвестиции в условия на отрицателни реални лихви по депозитите също насочват средствата към имотния сектор.

Поскъпването на имотите се стимулира и от увеличението на обема сделки за покупко-продажба, който е нараснал с 26.2% в сравнение с предходното тримесечие. Ръстът на разходите за строителство на нови сгради също оказва натиск върху цените.

Промяна в потребителските нагласи

Отслабването на нагласите за закупуване на ново жилище се оформя като основен фактор, който ограничава още по-високото нарастване на цените. Това се потвърждава и от съотношението „цена/наем на жилищата“, което надвишава с 43% историческата си средна стойност. Тази тенденция предполага, че потребителите придобиват жилищни имоти не толкова за инвестиции и наемни приходи, колкото с цел запазване на стойност в условия на несигурност и отрицателни лихви по депозитите.

Очакванията за продължаващо поскъпване на жилищата и възможността за капиталова печалба в бъдеще са също сред мотивите за покупка.

Дългосрочна оценка на жилищния пазар

Използвайки макроиконометричен модел, БНБ установява, че текущите цени на жилищата превишават дългосрочното си равновесно ниво със значително по-малко – с около 15.6%. Това се дължи на ръста на доходите и ниските лихви, които увеличават достъпността на жилищата, а в модела се отчитат като повишение на тяхната равновесна цена.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари