Злоупотребява ли се с обезщетения за безработица в Русенско?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 11
Работодателите недоумяват защо от трудовата борса не им изпращат кандидати за работа
За сериозен проблем с липса на кадри алармират от Асоциацията по текстил и кожи. В същото време обаче безработни с подходяща квалификация не били насочвани да кандидатстват за работа в шивашки фирми. От работодателската асоциация подозират, че държавният бюджет губи много пари, изплащани под формата на обезщетения за безработица, при условие, че работа има.
Много цехове в Русе остават празни. Кадри нямало или, ако се появят, не били достатъчно квалифицирани. Стотици работни места са обявили в Бюрото по труда шивашките фирми в крайдунавския град през последните два месеца на миналата година. Също стотици са и регистрираните с такива професии на трудовата борса, сочат данните на Асоциацията по текстил и кожи. Въпреки това много рядко трудовите посредници насочвали безработните към шивашките фирми, въпреки че през декември няколко предприятия в Русе са затворили и техните служители са били насочени към трудовата борса. „Тези хора не биват насочвани за работа. Самите те не желаят да започват работа официално. Искат да си вземат тези обезщетения и започват работа нелегално, тоест получават доходи от две места”, алармира Миглена Христова, която е член на УС на Българска асоциация за текстил и кожи, предава NOVA.
Според браншовата организация се злоупотребява с държавните пари. По закон безработните, които са получили насочващо писмо за работа, но откажат, трябва да бъдат лишени от обезщетението си. Точно затова работодателите недоумяват защо от трудовата борса не им изпращат кандидати за работа.
2974 души са получили обезщетения за безработица в Русе през втората половина на миналата година. Общата сума за тези шест месеца е 5 824 752 лева. Средното обезщетение е 567.94 лв. В НОИ липсвала информация на колко безработни е прекратено изплащането на обезщетенията заради това, че са отказали работа. Този регистър поддържали в Бюрото по труда.
От там в отговор на запитване на NOVA посочиха, че за ноември и декември миналата година само двама безработни са отказали подходяща работа и в резултат на това е прекратена тяхната регистрация в Бюрото по труда. Дирекция „Бюро по труда” не разполагала с информация за отпуснати парични обезщетения за безработица. Техните данни показват, че през последните 2 месеца на 2023 година 5 фирми от местния пазар на труда са обявили 23 свободни работни места в конфекционно производство. Осем души са били наети на работа.
Докладвай този коментар за нередност
×До съвет 2: Ти къде ги видя или чу 3000 лв.амба?Пускат минималната и от нея ти удържат осигуровки.Човека ходи у тях със 700 лв.1100 /1200 . Алчни сте и кундаджии....до един.
Докладвай този коментар за нередност
×Лоша Работа: Ишлемето не върви.Прости вече няма.Няма пари и условия на труд няма работа и хора.И кадъните и помакините хукнаха по други държави да работят.Работодатели.Алчни селянджъри.Сега като дойдат виетнамците,цеховете ще никнат като гъби и фирмите със шивашки услуги.Че и нелегални.Факири са.Не ще да блъскотят за жълти стотинки.Тогава работодателите ще ревнат че им взели работата.Ха иди ги търси кой къде се е наврял.Спазвайте работно време,давайте пари,бонуси и отпуските.Иначе фалирате свраки оскубани.
Докладвай този коментар за нередност
×Или............ : Ставайте любовници на Началниците, като госпожица Пън Ко Ва. И вземайте уроци от нея, в селото и.
Докладвай този коментар за нередност
×Гандалф: Плащайте нормални пари бе, малоумници,. Кой ще работи за 1000 лв?
Докладвай този коментар за нередност
×Бееенчо Бенчилков: Хубавелките, да идват на работа в общаната. Много мършоляк вече има. Не моя си избера маалка сладка компанионка, а къдравата Уфсъ веки ми омръзна на село.