Здравната каса спря парите на 12 лекарства за онкоболни
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
Националната Здравноосигурителна каса спря парите на над 1000 медикаменти.
Между тях са и 12 лекарства за лечение на хора, страдащи от онкологични заболявания, информира БНТ.
Така от тази година лекарствата ще се заплащат изцяло от пациентите. За промяната алармираха пациентски организации.
В новия реимбурсен списък от съществуващите до сега 2904 медикаменти са отпаднали 1034, алармират от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Д-р Стойчо Кацаров, Център за защита на правата в здравеопазването:
“От най-различни групи са. Има антибиотици, обезболяващи, за хипертония, най-различни лекарства. Това са 1/3 от списъка. Ако трябва да кажем дали са засегнати всички пациенти, почти всички видове пациенти са засегнати от отпадането на този списък. Дори и в случаите, в които са останали аналози в списъка, пак могат да бъдат засегнати, защото ако са отпаднали по-евтини медикаменти, това означава, че остават по-скъпи и болният ще плаща повече.”
Между отпадналите попадат и 12 лекарства, които са за лечение на онкоболни хора.
Д-р Стойчо Кацаров, Център за защита на правата в здравеопазването:
“Специално за онкоболните проверихме и списъка, тъй като част от тях са извадени от Приложение 1 и са прехвърлени в Приложение 2. Ние сравнихме и двата списъка. Въпросните 12 лекарства не фигурират в нито един от двата списъка. Някои от тях се употребяват по-рядко, но има такива, които са с много честа употреба. Например хормоналната терапия при рака на гърдата. И двете лекарства, които се използват, няма да се заплащат от Касата и болните ще трябва да си ги купуват сами. Те нямат аналог и не могат да бъдат заместени в терапията.”
В съобщение, разпространено до медиите, от Националната здравноосигурителна каса уверяват, че няма да бъде нарушен планът на лечение на нито един пациент с онкологично заболяване.
В писмото се казва още, че 12-те лекарствени продукти не се заплащат от НЗОК поради различни причини, независещи от институцията, в периода 2012 г. – 2016 г.
Оправдават решението си, че най-често използваните лекарства не са за основно лечение.
Това е рядко прилагана имуностимулираща терапия, която не е свързана с конкретно заболяване.
В заключение казват, че за три от лекарствените продукти Българското медицинско сдружение по хематология е дало становище, че те вече се използват изключително рядко в клиничната хематология и отсъствието им не нарушава лечението на пациентите.
Връчиха три наказателни постановления на "Линамар"
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Галин Цоков: Учителските заплати ще бъдат увеличени със 123%
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова