Забрани на Зимен Петровден
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Според народните вярвания, който наруши забраните на днешния ден, го грозят болести
Православната църква отбелязва днес, 16 януари, празника Поклонение на честните вериги на свети апостол Петър. В народните традиции този ден е познат с различни имена - Южници верижници, Петрово въже, Петрови вериги, а в някои региони се възприема като зимен аналог на Петровден.
Празнична триада
В Северна България празникът е част от триединство заедно с Антоновден, Атанасовден и деня на свети Евтимий, като честванията продължават три последователни дни. Първият празничен ден - Южници верижници, има особено важно значение в народния календар.
Строги забрани
Според традицията, на този ден се спазват редица забрани:
- Не се извършва никаква стопанска работа
- Добитъкът не се впряга, за да се съхрани неговото здраве и плодовитост
- Забранена е всякаква домакинска работа - пране, шиене, плетене, тъкане
- Спазва се полово табу
- Не се работи с остри предмети, които могат да причинят рани
Тези забрани са продиктувани от народните вярвания, че нарушаването им може да доведе до болести и трудно зарастващи рани при хората и добитъка.
Връзка със славянската митология
Особено интересна е връзката на празника с древнославянските вярвания. Южници верижници е свързан с почитането на Перун - едно от най-могъщите божества в славянската митология. В народните представи той е:
- Сътворител на гръмотевицата и светкавицата
- Повелител на бурите и дъжда
- Закрилник на воините
- Предводител на бойните отряди по време на битка
В народните представи празникът се явява зимен аналог както на летния Петровден, така и на Илинден и други празници, посветени на светците-гръмовержци.
Грижа за добитъка
Основната цел на празника е да се осигури здраве на домашния добитък. Вярва се, че спазването на забраните ще предпази животните от падане и разраняване на краката. Това е особено важно за селскостопанските общности, където здравето на добитъка е от първостепенно значение за оцеляването.