ВиК- дружествата искат такса вода и за необитаеми имоти

0
Операторите имат постоянни разходи по поддръжката на мрежата, независимо дали в даден имот живеят хора или не
Операторите имат постоянни разходи по поддръжката на мрежата, независимо дали в даден имот живеят хора или не

ВиК операторите настояват за въвеждане на двукомпонентна цена на водата

Българската асоциация по водите (БАВ) предлага радикална промяна в ценообразуването на водоснабдителните услуги. Председателят на асоциацията Иван Иванов представи идеята на Годишната среща на общините, съобщава БТА.

Същност на предложението

Според новия модел, цената на водата ще се състои от два компонента:

  1. Постоянна такса - покриваща разходите за поддръжка на ВиК мрежата
  2. Плаваща такса - базирана на реалното потребление

Ключов момент в предложението е въвеждането на задължително плащане на постоянната такса, дори когато потреблението на вода за даден месец е нулево.

Аргументи в полза на промяната

Иван Иванов изтъква няколко предимства на двукомпонентното ценообразуване:

  1. Предвидимост на приходите за ВиК операторите
  2. Възможност за по-ефективно планиране на инвестиции в инфраструктурата
  3. По-справедливо разпределение на разходите между всички потребители

"Операторите имат постоянни разходи по поддръжката на мрежата, независимо дали в даден имот живеят хора или не. Собствениците на такива имоти трябва да плащат твърдата компонента", аргументира се Иванов.

Потенциални ефекти върху потребителите

Въвеждането на новия модел би довело до различни ефекти за различните групи потребители:

  • Намаление на цената за част от абонатите
  • Повишение на разходите за собственици на множество имоти

Иванов подчертава, че и двата компонента на цената ще подлежат на регулация от страна на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Предистория и контекст

Идеята за двукомпонентно ценообразуване не е нова. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) вече е правило опити за въвеждането ѝ чрез промени в Закона за водоснабдяването и канализацията. Тези опити обаче са срещнали сериозна съпротива и критики:

  1. Липса на конкретика в законопроекта
  2. Опасения от двойно таксуване за една и съща услуга
  3. Притеснения за значително увеличение на сметките за вода

Мотиви зад предложението

Лозко Лозев, председател на Управителния съвет на "Български ВИК холдинг", разкрива допълнителни мотиви за въвеждането на постоянна такса:

"Населението и потреблението намаляват, но не и разходите за издръжка на ВиК дружествата. Има много населени места с празни домове. Останалите, ако трябва само на тях да разчитаме, тогава цената ще стане висока и няма да е социално поносима", коментира Лозев.

Въпреки аргументите в полза на промяната, остават открити въпроси относно социалната ѝ поносимост и механизмите за защита на уязвимите потребители. Темата несъмнено ще продължи да бъде обект на оживени дебати в обществото и институциите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    32
    Само Минавам
    До коментар №37, а как ще си сигурен, че ВиК дружествата разходват удачно средствата? Но нека видим къде е реалният проблем: Най-големи загуби отчита ВиК-Шумен, където те са 83,72% през миналата година, при 82,12% през 2022 г. От авариращите тръби изтичат по 36,38 кубика на ден. Другите „отличници“ по загуби са ВиК-Перник „Перник“ и ВиК- Сливен, съответно с 82,72 процента и 82,06 процента загуби. Над 78% от подаваната питейна вода губят „Монтана“, около 72 процента - в Ямболско, Хасковско, Търговищко, София-област и Добричко. Аз ли да им сменя тръбите? В капиталистическите страни, дружеството тегли заем, оправя си загубите и получава +80% приходи. В посткомунистичческите страни говорим за данък, замаскиран като такса. Като вкараме такава такса (данък) от ВиК ще си оправят ли загубите, защото аз си мисля, че вече могат да си позволят и 150% загуби. Но да, принципът не е нов, много прилича на НЗОК - всички плащат, но не всички боледуват и никакъв контрол на разходваните средства. Всички недоволни и болни и здрави и медици.
  • 1
    31
    има решение
    Имотите обявени за необитаеми към ВиК да се облагат с подобна такса, имотите, които регулярно ползват да не дължат подобна такса, защото в цената на водата е калкулирана и поддръжката на мрежата!
  • 4
    30
    Само Минавам
    До коментар №34, направо развали купона. Младите нямат представа какво е данък и какво такса. Това за което говори, този юнак Лозко Лозев е нов данък "водомер", и да, ще се опита да го маскира като "такса" водомер, но предполагам и двамата знаем, че няма как да мине. Водата за разлика от другите услуги е под мониторинг на ООН. Така че Лозко Лозев, да потърси от някъде другаде да точи пари чрез такси или данъци... има още много да се учи на мурафети.
  • 5
    29
    ...
    Тя логиката не е лоша. Значи имаме двама души, всеки консумира по 10 кубика вода месечно и плаща 50лв, но единият ползва тези 10 кубика само в един имот, а другият ги ползва разпределено в 10 имота, които притежава. Заради първия, ВИК поддържа да кажем 1км тръби, а заради втория 10км. Действително не изглежда честно и вторият трябва да си плаща за лукса, да притежава повече жилища. ОБАЧЕ. То той си плаща лукса. Нали всеки плаща имотен данък в общината? А общината не е ли собственик или минимум съсобственик на ВИК. Т.е. тези пари, така или иначе се вземат. Нямам против да се пренасочат към ВИК, но със същата сума трябва да олекне и имотният данък.
  • -1
    28
    Само Минавам
    Продължавам да твърдя, че сме на едно мнение. Аз казвам ползваш - плащаш, не ползваш - не плащаш. Ако трябва да цитирам теб: "И там като спреш да ползваш и не плащаш за достъп до мрежата им те изхвърлят!". Ти обръщаш нещата наобратно, но смисълът е същият, за твое удобсто ще го напиша по твоят начин: не плащаш - не ползваш, плащаш - ползваш. Както и да ги завъртим е едно също. Само за протокола, не плащаш за достъп до мрежата им, а плащаш свързаност, но това няма особено значение.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари