Защо ВиК дружествата искат да се въведе "такса водомер"?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 10
Ще се стигне ли до повишаване на сметките за вода
Предложението за въвеждане на нова "такса водомер" предизвика оживени дискусии в обществото. Професор Петър Калинков, заместник-председател на Българската асоциация по водите, хвърли светлина върху тази инициатива в ефира на предаването "Здравей, България".
Същност на предложението
Според професор Калинков, новото предложение предвижда добавяне на фиксиран компонент към съществуващата формула за изчисляване на водните сметки. "По досегашните регулации, които съществуват в България, всеки потребител плаща съответната цена на база консумирана вода за определен период. Идеята е към тази цена на употребено количество вода да бъде включен и друг фиксиран компонент – достъп до услугата водоснабдяване и канализация", обясни експертът.
Цели на промяната
Основната цел на предложението, според Калинков, е да се осигури по-справедливо разпределение на разходите за поддръжка на водоснабдителната система. "В момента даден консуматор употребява определено количество вода, обаче много потребители имат няколко имота. За всеки имот иска да имат вода, но плащат такса единствено за това, което са консумирали. Идеята е този, който има повече имоти, може нищо да не консумира, но да плаща и за осигурената услуга и възможност да има достъп до вода", поясни той.
Потенциални последствия
Въвеждането на тази такса би могло да доведе до увеличение на сметките за вода, особено за собствениците на множество имоти. Същевременно, това би могло да осигури допълнителни средства за поддръжка и модернизация на водоснабдителната инфраструктура.
Предстоящи дискусии
Професор Калинков подчерта, че предстои широка обществена дискусия по темата. Това показва, че окончателното решение за въвеждане на таксата все още не е взето и ще бъдат отчетени различни гледни точки.
Експертът не коментира конкретни проценти на загуби по водопреносната мрежа или проблеми с пресъхването на чешмите през лятото, тъй като такава информация не беше предоставена в оригиналния текст.
Докладвай този коментар за нередност
×Адвокат Морков: ПРОДЪЛЖЕНИЕ: Монополистът си вади изпълнителен лист и предава задълженията ви към Частен Съдебен Изпълнител, който прави запор на цялото ви имущество ви, ЗАПОР на банковите ви сметки, или ЗАПОР на всякакви други доходи каквито имате, докато не се издължите. Според българските псевдо-закони вие нямате право да обжалвате размера на дълга и дали е натрупан правомерно. Имате право само да го погасите. Но това не е всичко освен задълженията си КЪМ МОНОПОЛИСТА, ще трябва да плащате принудително и лихвите по дълга, разноските по делото, и разноските на ЧСИ. От тази година ЧСИ въведоха нова тарифа - за всеки изпълнителен лист/за всеки документ се плаща в минимална такса в размер на минимална работна заплата... Така че ако случайно пропуснета да платите няколко "такси-водомер" - монополиста получава реалното право да ви осъди, и чрез ЧСИ да запорира ВАШИ имоти и БАНКОВИ сметки за няколко хиляди лева докато си погаси вземания... САМИ РЕШАВАЙТЕ ДАЛИ ИСКАТЕ ДА СЕ ПОСТАВЯТЕ В ТАКАВА НЕИЗГОДНА ПОЗИЦИЯ И ДА СТАВАТЕ РОБИ НА МОНОПОЛИСТИТЕ, ИЛИ НЕ.
Докладвай този коментар за нередност
×Адвокат Морков: Въвеждането на такса "водомер" е изключително опасно от правна, и ОТ законова гледна точка. Сега ще ви обясня защо. Като гледам какви идиоти оставят коментари, явно съвсем малко хора знаят, че гражданите и селяните в в булгаристан са неограничено отговорни към монополисти като Енергото, ВиК, банки и други подобни . И НЯМАТ ПРАВОТО ДА СИ ОСПОРВАТ ДЪЛГОВЕТЕ. Това какво означава - означава, че при натрупани дългове към въпросните монополисти, хората нямат съвсем никаква защита(няма закон за личен фалит), и следователно отговарят неограничено по задълженията си с цялото си настоящо и бъдещо имущество, имоти, банкови сметки, заплати , пенсии и други активи... Какво означава това преведено на обикновен език - ако се въведе такса "водомер", такса "електромер" или всякакви подобни такси, които не са обвързани с потреблението, българските граждани моментално стават вечните длъжници(или роби) към монополистите и започват да отговарят с цялото си имущество. Какво става, ако поради някакви обективни или субетктивни пречки(примерно се разболеете и влезете в болница за няколко месеца, или пък сте в чужбина) робът пропусна плащане към господаря(монополиста) - в случая ВиК.
Докладвай този коментар за нередност
×гнусни долни комунисти: Боже, какъв изрод е този калинков ! Чуте ли го този дърт изрод-комунист - неговата "социална справедливост" е бедните(без да имат консумация) да плащат сметките за вода на богатите през такса водомер ! Убедих се, че булгаристанците са наистина много долно, противно и проклето племе ! Който гледа - да напуска и да се евакуира от тази долна комунистическа кочина по най-бързия начин !
Докладвай този коментар за нередност
×Проф Калинкова: Добре де, има логика да се плаща такса водопоровд и канал, за да се обнови инфраструктурата, само че нека наистина да бъде наложена не за всички, а за тези, които имат повече от 1 жилище/имот и така ще е най-справедливо. Така виладжии, фирмаджии и новобогаташи ще се бръкнат повечко за и без това повечето метри канали и водопроводи, които са изградени към техните имоти. А тези, които имат само по 1 жилище не трябва да плащат такава такса. Също тези в режим на етажна собственост би следвало или да плащат по-малка такса, или никаква, защото един водопровод и канал стига до блок/вход с много жилища в него, докато една вила/къща някъде запокитена, докато докарат до нея отклонение, си е доста по-голям разход.
Докладвай този коментар за нередност
×до 4: Я пак за комунистите?!? Доколкото помня, комунизма вземаше от богатите за да даде на бедните! Ти явно си от „демократите“ дето все прехвърляте от болната на здравата глава! 🤣🤣🤣