България въвежда първата магистратура по Криптоикономика
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Владислав Драмалиев: Биткойн се превръща в конкурент на златото
България поставя началото на иновативно образователно направление в сферата на криптовалутите. През януари 2025 година стартира първата магистратура по Криптоикономика, като интересът към програмата вече е толкова голям, че се обмисля откриването на втора група.
Владислав Драмалиев, директор на фондация "Битхоуп", сподели пред NOVA NEWS, че страната ни има 10-годишни традиции в развитието на криптообщността, което прави въвеждането на специализирана магистърска програма естествена стъпка в развитието на сектора.
Регулации и данъчно облагане
"В Европа влиза регламентът за пазарите на криптоактиви, който идва от Европейския съюз", поясни Драмалиев, като допълни, че придобиването на криптовалути подлежи на данъчно облагане.
Промяна в глобалните нагласи
Според експерта, отношението към криптовалутите търпи съществена промяна в световен мащаб. "В Съединените американски щати между 30 и 40 процента от населението притежава криптовалути", посочи Драмалиев, добавяйки че това представлява значителна част от електората.
Биткойн като инвестиционен инструмент
"Биткойн в момента не се използва като разплащателно средство, а като актив за дългосрочно съхранение", обясни директорът на "Битхоуп". Той подчерта, че криптовалутата е обезпечена с електричество и компютърна мощност, като борсово търгуваните фондове на биткойн вече са се превърнали в най-успешните в историята.
Геополитически измерения
Драмалиев коментира и геополитическите аспекти на криптовалутите, като посочи промяната в политиката на Русия относно копаенето на биткойн, което вече ще бъде разрешено при определени условия. "Световните лидери започват да осъзнават, че копаенето на биткойн е част от геополитическата игра", заяви експертът.